| RoOxX a întrebat:

Inainte de toate, va implor sa cititi tot.
Deci, sunt fata, am 15 ani, tocmai am inceput liceul si sunt timida.Si mama si tata au fost asa, iar eu de mica am fost tinuta "in puf" si nu sunt nici prea descurcareata. Plang des, cand vorbesc cu cineva nu il pot privi in ochi, mi-e frica mereu sa nu ma fac de ras, nu am prieteni multi, nu am iubit, nu rad des. Nici nu stiu sa dansez, mereu ma dau la o parte. Daca sunt in centrul atentiei cred ca o sa ma fac de ras. Nu vorbesc nici prea mult, mi-e frica sa ma afirm, nu am incredere in mine.
Vreau DIN TOT SUFLETUL sa scap de problema asta, sa-mi spuneti cine a trecut prin asa ceva, cine stie ce as putea sa fac, ca sa scap.
Va rog din suflet!

3 răspunsuri:
| WhiteWolf7 a răspuns:

Ei bine, eu nu am trecut, dar am avut si eu o astfel de colega.nu stiu exact ce sa-ti zic, ar trebui sa fii mai increzatoare, sa nu-ti mai fie frica ca inca esti adolescenta, nu are rost sa te temi de bombe degeaba, nu te omoara nimeni, in aceasta perioada exista atat esecuri cat si reusite, si toate depind 85% de tine, de cat de increzatoare esti in tine.scuze ca nu te pot ajuta mai mult, dar sper sa iti fie de folos cat de cat raspunsul meu, daca imi mai vine vreo idee, sau mai imi vine vreo solutie in minte iti voi da mesaj privat.

| CristiB93 a răspuns:

Uite id meu daca vrei sa vorbim cryss.cryss32

| DeeaMarry a răspuns:

Eu trec prin asa ceva. Imi e foarte, foarte greu la scoala pentru ca pur si simplu nu pot sa citesc cu voce tare. Imi tremura glasul, imi bate inima repede si rosesc. Imi e foarte teama ca o sa ma fac de ras. Insa am un prieten pe care il iubesc enorm de mult si care imi inveseleste viata, ma face sa ma simt mult mai bine cu simpla lui prezenta. Am de gand sa merg la un psiholog in viitorul apropiat daca problema mea persista. Te sfatuiesc sa faci si tu acelasi lucru, pentru ca doar un psiholog te poate ajuta(Daca ma gandesc mai bine si preotul te poate ajuta daca te spovedesti, ii spui tot ce ai pe suflet, ii ceri sfaturi. Ai sa vezi ca o sa te simti mult mai linistita si increzatoare dupa spovedanie). Cauta informatii despre psihologul la care vei merge, daca te hotarasti!