| Biancajulan8888888 a întrebat:

Intr.o relatie ce importanta ii acordati respectului de sine?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare ca este cel mai important, atat in relatiile de cuplu, cat si in orice alt tip de relatie(inclusiv "relatia" cu tine insuti).

In primul rand, daca nu te respecti pe tine, nu vei sti cum sa-i respecti pe ceilalti si nici nu vei sti cand ceilalti te respecta. Practic, daca nu ai respect de sine, risti sa intri in relatii toxice pentru ca nu vei sti unde sa pui niste limite.

In al doilea rand, daca nu ai respect de sine, nu esti determinat/a sa ai grija de tine, sa te educi, sa evoluezi, sa iti ingrijesti sanatatea si aspectul. Iar lucrurile astea inevitabil duc la sfarsirea oricarei relatii.

Probabil mai sunt si alte aspecte pe care le-am omis... Dar respectul de sine e extrem de important si nu numai in relatii, ci in general.

4 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

O importanta foarte mare.

| OldSoul a răspuns:

Sa zicem 60%, cam aici, daca nu e respect si incredere de sine nici relatia nu va merge, se vor ivi probleme din aceasta cauza precum gelozie fara motiv, certuri, sau in cealalta extrema, unul din parteneri va lasa mereu de la el si asa isi va pierde atractia in ochii celuilalt.

| danay72 a răspuns:

Iubirea si respectul sunt esentiale.Nu poti spune ca iubesti pe cineva daca nu il respecti. Iubirea este indelung rabdatoare si buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ai acorda importanta respectului de sine pai iubitul&A ar putea face ce vrea, sa insele, sa insulte, sa te bata etc etc fara ca tu sa zici ceva. Crezi ca e normal asa ceva?