| Ioana035 a întrebat:

Intrebare pentru cei de liceu, care au trecut de clasa a VIII-a si care stiu cum sta treaba.
Pana acum am media generala pe clasele 5, 6, 7 aprox 9, 80.
Deci eu anul asta sunt a 8-a. Azi e prima zi de scoala si in cateva ore eu trebuie sa ma duc la scoala. Gandul ca deja a inceput zarva, bataia de cap, haosul (pe scurt clasa a 8-a ..pff.
Vreau niste sfaturi. De exemplu:
1. cum sa stau mai bine organizata, sa am timp sa invat (plus ca stau ff rau cu lenea, care e mare)
2. la romana nu am citit absolut nici o carte ( e vreuna mai importanta?)
3. am uitat absolut tot ce stiam la romana si matematica efectiv simt ca nu stiu nimic (si nu ma intrebati de ce dar eu nu mai am nici caietele vechi)
4. incerc sa fiu atenta la clasa dar efectiv imi pierd concentrarea si nu stiu nu inteleg si raman in urma si retin greu. ce pot sa fac? sa iau suplimente de memorare? si daca da, ce?
5. la matematica nu mai zic sunt varza...
6. toata vara m-am culcat ff tarziu gen 5 si acum ca fac de dimineata nu stiu ce sa fac si adorm si foarte greu chiar daca ma pun la culcare devreme. sa iau ceva de la farmacie? ce as putea lua?
7.nici nu stiu ce intrebari mai am dar m-a cuprins acum un mega stres si imi e foarte foarte frica... eu mereu ma lalai dar stiu ca trebuie sa ma concentrez de la inceputul anului daca macar in anii trecuti nu prea am dat importanta (invatam pentru nota)
si nu stiu vreau sfaturi ce sa fac si la romana pe ce sa ma axez? la fel si la matematica...

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hei.

1. Realizaza-ti un program fix.
De ex in ziua x trebuie sa faci o varianta la mate iar peste un numar de zile una la romana. Dupa repeti de cate ori este necesar.

2. Nu am citit nimic la romana si am luat 9 dar am o memorie buna *stiam rezumatele *. Citeste rezumate daca nu ai timp iar daca ai timp citeste toata cartea.

3.O sa repete profesorii materia. Nu prea conteaza caietele... gasesti pe net variante cu rezolvari.
Lucreaza doar variante!

4. *nu ma pricep la asta... nu am luat*
5. La matematica eram si eu varza si totusi m-am descurcat. Lucreaza variante, mai ales subiectul 3. Gasesti pe internet variante deja rezolvate, nu e musai sa incerci sa le rezolvi... Observa cum se rezolva anumite exercitii si dupa incearca sa le faci singura. Momentan ai revenit din vacanta deci este normal sa ti se para ca nu mai stii nimic.

6. Fa sport inainte de culcare. De asemenea poti incerca sa clipesti foarte des in timp ce stai in pat. In felul acesta iti obosesti ochii si pana la urma adormi. *este mai bine decat sa numeri oi *

7. Tine minte ca evaluarea nationala este un mizilic in comparatie cu testele/examenele care o sa urmeze.
Subiectele sunt usoare sau medii, nu este nimic dificil sau la nivel de olimpiada. Exista exercitii pentru toata lumea.

La matematica iti poti face un caiet de formule *gasesti pe la librarii deja facut daca nu mai ai caietele vechi *

Dupa le copiezi frumos de mana intr-un caiet A4. Asa o sa mai retii din ele.
Nu le copia ca un robot, incearca sa le gandesti cand le scrii!

La romana poti face un dosar cu tot ce ai nevoie pentru toate lecturile *argumentari, caracterizari si tot ce va mai da voua *

Succes!

3 răspunsuri:
| justanotheruser99 a răspuns:

Esti stresata rău, nu gluma :)) ok, deci:
1. Fa-ti temele in zilele in care le primești, nu le lăsa sa se adune, organizeaza-te in așa fel încât după 2 ore de teme/ învățat sa iei o jumatatede ora pauza, e mai eficient daca te odihnești putin. Niciodată sa nu înveți la doua materii asemanatoare una după alta (ex: mate, fizica), alege din categorii opuse: mate, romana, fizica, istorie, etc. altfel risti sa incurci informatiile.
2. Un alt sfat ar fi sa te pui de pe acum sa citești lecturile obligatorii, așa îți va fi mai ușor sa intelegi/ înveți comentariul literar. Nu mai țin minte exact care erau, dar totuși citește cate o ora, doua pe zi si vei vedea ca nu e așa greu.
3. Nu te stresa se recapituleaza absolut tot, iar după aprofundați si intra materia noua pentru Evaluare Nationala. Nu mai ai nevoie de caietele vechi, eu le-am aruncat chiar după terminarea fiecărui an scolar.
4. Lecitina ajuta la mentinerea concentrarii si memorie. E de ajuns o capsula pe zi, iar inainte sa te pui pe învățat mănâncă puțină ciocolată/ glucoza. Stimulează activitatea cerebrala si te ajuta sa reții mai usor.
5. Daca ești chiar așa varza la mate, ai putea lua meditatii.
6. Pentru somn, exista ceva ceai la farmacie:
http://www.armonianaturii.ro/......301650.jpg
7. Profesorii îți spun pe ce ar trebui sa te axezi. Te-as ajuta, dar nu mai țin minte materia.
In orice caz, stai calma! Nu e capăt de lume si mult succes! :)

| Gonrax a răspuns:

Nu vă înțeleg pe voi ăștia, aveți media 10 generală și credeți că luați notă mică la examen? Păi ceilalți ce mai fac?

| Ioana035 explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri