| mTw a întrebat:

Salut.
Am si eu o problema cu concentrarea.
Spre exemplu incerc sa citesc ceva, ceva ce-mi place, nu neaparat pentru scoala si efectiv nu pot ramane concentrat, imi zboara gandul in alta parte si nu retin absolut nimic.
Ceva sugestii ce as putea face?
Funda

2 răspunsuri:
| MrCaNaByS a răspuns:

Salut, indeparteaza orice lucru care te-ar putea distra de la invatat(telefon, laptotp), cauta un loc linistit si incearca sa iti gasesti modul preferat de invatare. Fiecare om are un mod diferit de invatare, cauta-l pe al tau. Bafta!

| CiocanN a răspuns:

Închide telefonul, calculatorul și usa sa ai liniște.
Spre exemplu eu pentru bac învățam noaptea ca era liniște în casa și nu.mi distragea nimeni și nimic atenția. Dacă mă lua cu somn puneam muzica foarte încet.
Pentru a învăța la scoala poți scoate pe o foaie ceea ce te intereseaza și sa le notezi mai îngroșat, cu alte culori pentru ca în acest fel Îți pui în mișcare și imaginea vizuala.
Mai poți scrie sub forma de idei pe care mai apoi sa le dezvolți.
Ps. Înainte sa te pui la învățat sa mananci ceva și sa iei o bucățică de ciocolată. Multă bafta!