| anonim_4396 a întrebat:

La ce varsta mi se schimba vocea drastic mai groasa?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de cat de repede te dezvolti tu. Unii baieti o schimba pe la 13 ani, altii pe la 15-16, in functie de dezvoltarea fizica mai rapida sau mai lenta. Unii au inca fata de copilas pana pe la 15 ani, neavand nici voce schimbata, nici par pe fata ori pilozitati genitale, pana si trupul este inca de copil. De aceea spun, alti baieti sunt mult mai dezvoltati la 15 ani, aratandu-si varsta sau chiar mai maturi.
Totul tine de dezvoltarea endocrina/ hormonala si mostenirea genetica de la parinti!

| corbulalbrosu a răspuns:

Timbrul vocii unora nu li se schimba in mod "vizibil" niciodata, altora pe la 14-16 ani.

| Banita_Carmen_1989_kDK4 a răspuns:

La pubertate, in caz mai rar de la 12 ani cel tarziu 16-17