| tdiboy95 a întrebat:

M-a legitimat politia.Se va intampla ceva?
Deci, am 18 ani, si cum am iesit de la lucru, eu am mai ramas afara cu niste prieteni. Aveam o bere neterminată si in drum spre casa m-am oprit sa mi-o termin si sa fumez o tigara. Mi-am aprins o tigara. Dintr-o data apare o masina de politie, ies din masina, vad ca mai am acolo putina bere si ca fumez o tigara, ma legitimez, le arat ce aveam la mine, ei mi-au scris numele si cnp-ul, nimic altceva (am vazut cu ochii mei).
Pe moment nu am semnat nimic, nu au pomenit de nimic, au vazut ca nu am la mine nimic ce nu ar trebui sa am la mine si au plecat.
Intrebarea mea e, daca se va intampla ceva in privinta cu aceasta fapta? Voi fi amendat sau se va intampla orice, sau a fost numai un fel de control?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Nu vei pati nimic. Ti-au notat datelepreventiv. Daca in seara aia se va intampla ceva prin zona, furt, talharie, spargere, viol, etc, ai putea deveni suspect ca erai prin zona aparent fara vreo treaba clara. Dar pana la urma asta nu inseamna mare lucru, cel mult te vor chema sa te intrebe cate ceva.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil ca nu, dacă îți dădeau amenda probabil te informau, dar presupun ca știi ca este interzis consumul de alcool în spatiile publice deci probabil de asta le ai atras atenția.

| SkyPilot a răspuns:

Probabil ca nu. Esti major.
Exista insa riscul unui abuz din partea lor. Sa spuna ca faceati galagie sau cine stie ce altceva.

| suntserios a răspuns (pentru SkyPilot):

Consuma alcool în public, nu e nevoie sa inventeze ceva ca să îl amendeze