| anonim_4396 a întrebat:

M-am certat cu cea mai buna prietena a mea deoarece are un orgoliu mult prea mare. Mereu eu am fost cea care isi cerea scuze in certuri si spera sa nu o piarda si mereu i-am fost alaturi indiferent de situatie. Uneori eu ma simteam oribil, dar stateam si o consolam pe ea si o faceam sa rada fiindca nu imi placea sa o vad trista.
Acum s-a suparat fiindca eram trista intr-o zi si am rugat-o sa nu mai insiste.Adevarul e ca nici eu nu stiam ce am, dar pur si simplu s-a luat si a plecat. Seara trecuta mi-a spus ca s-a umplut paharul...cu ce? straight face A mai zis ca nu ma mai vrea ca si prietena si toate alea. Are rost sa imi mai cer scuze?

Răspuns Câştigător
| 1r3aL a răspuns:

Daca chiar e o prietena adevarata ar trebui sa-si ceara ea scuze pentru "s-a umplut paharul" daca iai fost alaturi mereu ar trebui sa stii ca nu mereu gasesti un prieten adevarat.Eu m-am mutat de multe ori si nici acum nu am gasit in prieten foarte bun Toti te vorbesc pe la spate si majoritatea prietenilor profita de tine si in unele cazuri de banii tai[daca ai o situatie financiara mai buna] revenind la problema ta daca nici acum nu isi cere ea scuze prima inseamna ca nu-i o prietena adevarata. Sper sa va impacati sau sa gasesti pe cineva mai bun/buna

2 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Probabil ea are destule belele pe cap si considera ca nu are nevoie de inca una.

Pentru ea esti un bagaj de energie negativa. O indispui.

Probabil esti mai tematoare si nesigura din fire. Desi asta presupune probabil ca esti si o fire empatica si iti pasa de cei din jur (motive pentru care a vrut sa fie prietena ta), conteaza mai mult cum se simte celalalt in preajma ta decat intentiile tale.

Ea ar vrea macar sa stie ce problema ai ca sa te ajute, e o fire mai pragmatica.

Ori tu fiind indispusa asa stie ca nu poate schimba situatia. Ea se enerveaza foarte usor vazand ca tu esti suparata si depresiva fara motiv.

Se gandeste probabil ca daca atunci cand nu ai motiv reactionezi asa, cum ai face cand chiar ai avea probleme reale, grave?

Am fost intr-o relatie de cuplu cu o persoana cum e prietena ta si din proprie experienta iti spun ce iti spun.

Incearca sa scapi de nesiguranta si temerile tale. Pentru inceput constientizeaza motivele pentru care te simti asa. Eventual roag-o sa te ajute.

Cauta sa fii mai sigura pe tine.

Nu avem probleme de nerezolvat, doar obstacole pe care le depasim pentru a deveni mai puternici.

Eu te sfatuiesc sa ii spui in fata, nu la telefon ca iti pare rau ca esti asa cum esti tu, ca esti nesigura, tematoare, dar ca nu faci asta intentionat.

Si apoi vezi cum faci, eventual roag-o sa te ajute, sa gasiti modalitatile potrivite prin care tu sa incepi sa indraznesti mai mult, sa iesi din zona de confort chiar daca asta va insemna sa intri in situatii penibile uneori.

Daca vede vointa din partea ta, te va ajuta si iti va fi alaturi.

Cand va vedea ca mai mereu revii la starea ta si nu evoluezi si mereu te lamentezi, se va indeparta de tine.

Relatiile sunt pentru a da energie, nu pentru a lua.

Uneori ce simtim pentru ceilalti conteaza mai putin pentru ei decat cum se simt ei in preajma noastra.

Si e de inteles intr-un fel.

Daca tu nu faci niciun pas sa te schimbi si ramai acolo, nu poti sa te golesti mereu de energie. Mai bine pleci si petreci timp cu oameni care te incarca de energie.

Daca sunteti prietene, e posibil sa ai o sansa sa continuati relatia asta.

Dar daca ea nu mai vrea orice ii spui trebuie sa intelegi si sa o lasi sa plece.

Cu timpul e posibil ca daca tu te schimbi ea sa te vrea inapoi ca prietena.

Pe mine despartirea de iubita mea, o fata care seamana cu prietena ta, m-a ajutat sa imi infrunt temerile pentru a nu o pierde.

| muciferus a răspuns:

Dao-n ma-sa ca e handicapata happy cunosc si eu pe cineva asa si nu e bine deloc sa fii asa. exact asta e o alta poveste (nu are rost sa intram in detalii) dar iti spun ca n-are rost. mai bine o pierzi decat sa regreti mai tarziu. nu-ti ajunge cat ai regretat deja?sad