| anonim_4396 a întrebat:

M-am mutat intr-o clasa noua si am mari emotii in legatura cu colegii. Aproape toti sunt fitosi si eu sunt mai retrasa. Daca se vor lua de mine cum ar trebui sa le raspund?

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Stai calm și relaxat, gândește pozitiv, nu vorbi mult.
Nu cred că trebuie să se ia de tine, cel mult vor dori să te cunoască.
Pa, pa.

| InDePeNdEntGiRl a răspuns:

Nu le raspunde.fii indiferenta, indiferenza face mult mai mult rau decat orice cuvant, si or sa moara de ciuda.

| noi3 a răspuns:

Salut.
hmm. pai sa ramai indiferenta e ciudat pentru ca in sinea ta stai si te gandesti ce a spus, poate pui si la sufletel si chestia asta nu e bine. [indiferenta doare, dar s-ar putea sa te doara si pe tine]
iar sa raspunzi in aceeasi masura nu e ok. nu stii cand respectivul conflict poate escalada.
in fond, sunt colegii tai. iubeste-i happy asta nu inseamna ca trebuie sa te "formezi" ca ei sa te placa.
cel mai ok ar fi sa ai un cod de principii dupa care sa te ghidezi.
crede-ma, te vor ajuta cand nu vei si ce sa faci.
si da, e placut sa zambesti.

ai grija de tine happy

| DeliaDaniela a răspuns:

Toti trecem prin asta la un moment dat! Dar stai linistita, probabil ca si ei isi pun aceeasi intrebare! In plus, sunt sigura ca o sa ai si colegi de treaba care vor incerca sa se apropie de tine! asa e cand esti noua... toti vor dori sa stie cat mai multe despre tine! cateva zile vei fi in centrul atentieiwinking
Tu doar fi naturala, fi asa cum esti de obicei! daca cineva te jigneste, nu`i da atentie... vrea doar sa se bage inseama oh go on
Ai incredere in tine, zambeste mereu si fi prietenoasa, asa vor fi si ei! bafta muuulta! big hug

| eusuntdeea a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat tot asa... daca se iau de tine. de ex. uite ce tampita. le raspunzi : voai, cine vb! (si spune-le dfectul lor ) asa am facut eu...

| Mandarinaaa a răspuns:

Buna :X!
Eii bine si eu m-am mutat intr-o clasa noua la care aveam colegi fitosi ( dupa parerea mea) chiar nu au fost! Deci mai bine asteapta sa vezi cum se comporta si atunci sa iti faci probleme. Daca se iau de tine nu ii baga in seama INDIFERENTA doare cel mai tare.Incearca sa fi tu insati, incearca sa iti faci o prietena foarte buna pe mine asta m-a ajutat foarte mult o data ce te imprietesti bine cu ea ea te va baga in grupul lor.Nu trebuie sa ai emoti sunt doar niste colegi.winking
Fundoooooi te rooooggg?puppy dog eyes