| AuroraCT a întrebat:

M-am saturat sa imi scap prietenii de belele.
Cum rup o prietenie?

112 răspunsuri:
| justGirl19 a răspuns:

Dar tu nu trebuie sa te bagi in problemele lor, au familii pentru asta, tu ca prietena poti sa ii ajuti doar in chestii de copii care nu te pot baga si pe tine in ele. Nu esti binefacatorul lor.

| Floristean_Dan_1974 a răspuns:

O ignori pe aceea persoana sau ii spui ca relatia asta de prietenie nu mai functioneaza

| beell23 a răspuns:

Esti irelevanta!

| Lica_Sebastian_Costin_1993 a răspuns:

Nu ii mai ajuti la nevoie, ii ignori si sa vezi ca nu o sa mai fiti prieteni

| trandafirulnegrudininimata a răspuns:

Ai de ales
ori ii zici mai pe ocolite,, mai stii atunci cand doi oameni nu mai vor sa comunice in nici un fel?"
sau scurt si la obiect,, mai nu mai vb ca m-am saturat sa iti iau mereu apararea si tu ii faci probleme din ce ince mai mari"

| OKGirl a răspuns:

Spunele prietenilor tai ca te-ai saturat sa ii scapi de belele si absolut tot ce ai pe suflet.

| MihocCristian a răspuns:

O prietenie nu ar trebui sa se rupa asa usor.Prietenii se ajuta intre ei si e normal sa te superi, sa te enervezi.

| IoanaH a răspuns:

Pur si simplu refuzi cateva iesiri, oamenii se vor plictisi la un moment dat sa te cheme. Inventeaza scuze, daca nu le poti spune in fata.Ma simt rau, trebuie sa plec, nu ma lasa ai mei, m am certat cu ei, etc.

| ChocolateNeko a răspuns:

Daca chiar vrei sa o rupi spune-le ca pur si simplu iti pare rau dar nu vrei sa mai fiti prieteni.
Daca sunteti prieteni buni ar trebuit doar sa clarifici faptul ca nu poti sa ii scapi pe toti de probleme si ramaneti prieteni

| Gab77 a răspuns:

Spui ca nu mai vrei sa fii prieten cu "X" si gata sau varianta mai buna "nu ii mai scapi din belele"
FUNDA?

| WorldFullOfShit a răspuns:

Le spui în față. Nu contesă dacă-i deranjează. Nu sunt recunoscători? Că-i cu ou și cu oțet. rolling on the floor)

| TPUstaff a răspuns:

Incearca sa ii ignori, sa ii eviti dar, intr-un mod discret. La un moment dat vor intelege mesajul si te vor lasa in pace. Daca nu, le poti pur si simplu da cu flit.Succes!

| rubyyy a răspuns:

Simplu,ii zici in fata tot ce ai de zis te va intelege.

| Sorana_Sori_1996 a răspuns:

Pur si simplu sa nu ii mai bagi in seama si asa o sa-si dea seama ca nu mai vrei sa fi prietenii.

| Dede7747 a răspuns:

Ex:te duci la X si ii spui gata m-am saturat să fiu bataia ta de joc ori te schimbi ori nu mai vorbim funda?laughing

| Joanaa a răspuns:

E simplu...
Ieși tot mai rar cu ei până când ajungi să nu mai ieși deloc, să nu mai păstrați legătura și cam asta e... încearcă să faci pe indiferenta și să găsești altceva de făcut când ești chemată să ieși cu ei...să se simtă ignorați, așa o să te evite și o să renunțe să te mai caute

| RolandJr7 a răspuns:

Pur si simplu ii spui ca nu mai poti sa-i ajuti si sa invete sa se descurce singuri, daca o sa fie prieteni pe interes o sa te paraseasca ei, daca nu o sa invete sa se descurce singur si totusi o sa mai vorbeasca cu tine

| Lori14 a răspuns:

Pai zi prietenului ca nu mai merge

| daianna3 a răspuns:

Daca nu ai tupeu sa le spui in fata, ce nu iti convine! Pur si simplu incearca sa eviti persoanele respective, numai raspunde la telefon! Si cand te vei intalni pe strada cu x spui ca numai ai minute, incearca sa numai stai la vorba, prefate ca esti grabita!

| Cat22101999 a răspuns:

Indeparteaza-te, vorbeste sec. Nu mai baga in seama. Cand te intreaba ceva prefa-te ca nu auzi.

| Ancutabibirobi a răspuns:

Indiferenta e solutia! Iar daca dupa te cauta sa vada ce i cu tine e bine dar daca te cauta doar pentru ca are nevoie de tine atunci las-o balta si spune i tot!

| Claudia27 a răspuns:

Nu poti rupe ceva ce nu a existat niciodata. Vreau sa spun ca ei sunt prieteni tai doar pentru ca ei stiu ca tu o sa ii scap mereu de probleme

| Naikhars a răspuns:

Nu o rupi tu. nu-i lua in seama si gata

| AuroraCT explică:

Hei!

Trebuie sa va marturisesc ceva: de fapt, eu nu exist, sunt doar un personaj fictiv din filmul "Lumea e a mea" ai fac parte dintr-o gasca de zile mari: Larisa, Florin, Oli, Aura si Ana.
Chiar daca eu nu exist, probleme mele exista.

Asa ca facem un concurs aici pentru voi, gagici si printi, sa ne ajutati sa le rezolvam si sa castigati o invitatie dubla la filmul nostru.

Premiera filmului se intampla pe 23 octombrie si vrem sa fiti alaturi de noi, asa ca o sa premiam cele mai marfa raspunsuri la ce intrebam pe aici. Concursul este valabil pentru toti cei care ne-ati ajutat pana acum si pentru voi care ne raspundeti in continuare.
Fiecare din gasca noastra de 5 pune la bataie cate o invitatie dubla care ajunge la cel mai misto raspuns si pe 21 octombrie aflati cine castiga. Dam reply in aceeasi zi la intrebarea respectiva cu norocosul ales prin www.random.org.

Pana ce rupem marile ecrane ne cunoasteti aici https://www.youtube.com/watch?v=yjqd42noZ88 si ne intalnim aici https://www.facebook.com/lumeameafilmul?fref=ts.

Hai la premiera in cinematografele din toata tara, pe 23 octombrie, sa vedem cel mai smecher film. Pana atunci…
#caremirezolviproblemele
#vreiinvite

Regulament complet, aici: http://www.tpu.ro/blog/?p=5224

| AuroraCT explică:

Buna,

Cei 5 castigatori ai concurului http://www.tpu.ro/blog/2015/10/15/regulament-concurs-lumea-e-a-mea/ sunt Dumitrescu_marius_1995, Corbulalbrosu, Margaux, Alexandra_Madalina_1990 si AliGab

Va multumim tuturor pentru participare si va invitam pe toti sa veniti in cinematografe, incepand cu 23 octombrie, la premiera filmului LUMEA E A MEA.

Castigatorii sunt rugati sa imi trimita un mesaj privat cu datele de contact pentru a putea intra in posesia invitatiilor duble la film.

O zi frumoasa!

| Lavinutza_Emilia_1997 a răspuns:

Nu trebuie sa te gandesti sa rupi o prietenie doar pentru ca nu vrei sa ii mai scapi tu de belele. pur si simplu spune.le si explica.le ca nu mai vrei sa mai fi tu bagata in problemele lor si sa ii scapi tu de belele.

| Selenator a răspuns:

Daca doresti sa rupi o prietenie, dar sa para ca nu tu o faci ci ei, pur si simplu deranjeazai foarte tare, fa ceva ce nu le place, punele defectele in evidenta, spune ceva insultator despre ei ceva ce tiau spus doar tie de fata cu altii... Ei singuri nu te vor mai cauta, te vor evita. si vei trai fericita!

| Tircomnicioiu_Nicolae_1995 a răspuns:

Spune-i frumos si elegant ca nu mai vreti sa fiti prieteni deoarece te-ai saturat sa ii scapi de belele etc

| Fazacas_Rebeca_1990 a răspuns:

E foarte simplu! Ii spui ca nu mai esti prietena cu ea!

| hipopotomonstruosustertialiofobis a răspuns:

Varianta grea: Ii spui ca nu mai vrei sa fii prieten cu persoana respectiva. Varianta simpla: Cand vor si au nevoie de ajutorul tau incearca sa ii "ajuti" dar nu asa cum si-o doresc ei si nici cum ar trebui...mmm, incurca lucrurile mai tare decat sunt. Si devii dupa ignoranta si irascibila cu ei. Vor rupe ei prietenia si va fi mai simplu pentru tine...