| macydacy a întrebat:

Ma obsedeaza aspectul dintilor. Dintii mei nu sunt drepti, caninul mi-e crescut destul de sus iar doi dinti din fata sunt putin unul peste altul.Nu stiu daca sa imi pun aparat dentar, probabil cu el as fi mult mai nesigura mai ales acum ca intru la liceu si oamenii pot fi destul de duri.Probabil va trebui sa il port un an sau 2 si nu as putea sa ma vad zilnic cu el.Niciodata nu am fost multumita de felul in care arat si asta doar din cauza dintilor cu aparat dentar as fi cu moralul la pamant, nici un baiat nu s-ar uita la mine cu o "chestie metalica" pe dinti. sigh. Plus ca ar mai trebui sa imi scot si un dinte din spatele caninului ca sa ii fac loc sa coboare.Ce ma sfatuiti sa fac? sa imi pun aparat? probabil ca majoritatea veti spune ca da dar mi-ar fi foarte greu si m-as simti incredibil de urata...sad

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Si eu te sfatuiesc sa iti pui, fiindca esti inca in perioada in care te dezvolti, iar daca ti-l pui acum ti se vor indrepta dintii mult mai repede decat, sa zicem, dupa 20 de ani. In plus, cred ca ti se va parea mult mai incomod sa il porti dupa ce termini liceul sau mai tarziu, asa ca ar fi mai bine sa faci asta acum, daca nu te simti bine asa. Am purtat si eu, fix din clasa a IX-a, dar nu mi-a pasat. L-am purtat aproape 2 ani si nu regret deloc. In orice caz, mai mult de 2 ani su jumatate nu il vei purta, decat daca este ceva foarte grav, dar nu cred ca e cazul, din cate ai spus. Cat despre extragere, nu iti face griji- se face cu anestezie si nu vei simti mare lucru, ci doar putin dupa aceea. Dupa parerea mea, mai bine alegi sa iti pui acum, decat mai tarziu, cand iti va veni mult mai greu.

4 răspunsuri:
| Fuchii a răspuns:

: l cine ți-a zis că trebuie să scoți un dinte din spatele caninului?! În momentul în care-ți pui aparatu ți se dilată maxilarul ca să facă loc.Te sfătuiesc să-ți pui aparat nu e nici-o rușine! Mai rău e cu dinți strâmbi crede-mă!

| MadalinaCostea a răspuns (pentru Fuchii):

Sa stii ca sunt cazuri in care maxilarul nu este dezvoltat, iar dintii nu au destul loc. Atunci se vor extrage premolarii, dar la o perioada de vreo 3-4 luni dupa ce ti-ai pus aparatul. Eu luna viitoare ma voi duce sa-mi faca extractiile tongue.

| MadalinaCostea a răspuns:

Te sfatuiesc sa-ti pui pentru ca acum este chiar o moda sa ai aparat dentar. In cazul celui metalic iti poti schimba si culoarea fiecarui bracket. Si eu am aparat dentar si m-am obisnuit cu el, sa stii ca dupa 2 luni nici nu-ti mai dai seama ca-l ai in gura. Cat despre baieti sa stii ca eu cunosc multe fete cu aparat dentar care au prieteni. big grin

| Alleexutza a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa iti pui aparat dentar happy Iar daca vreun baiat de va indragosti de tine, te va accepta asa cum estiwinking Si oricum mai bine sa fi cum zici tu "urata" 1-2 ani decat sa fii toata viata big grin