| killeru22 a întrebat:

Ma plictisesc si vreau sa desenez (am mai multe creioane dar nu le gasesc doar unul HB si unul HB-2 si am foi a4), eu desenez destul de bine doar ca vreau sa stiu smecheria cu umbrele sfaturi?

3 răspunsuri:
| Alrawan a răspuns:

Dă cu creionul acolo unde vrei umbra, şi după dai cu degetul, sau cu un şerveţel. big grin

Umbra se reda prin hasurarea (drept, dezordonat, zig zag, cum vrei tu) spatiului neluminat cu negru foarte inchis (apesi pe creion mai tare) iar zona luminata se lasa alba sau cu o nuanta de gri foarte aproapiata de alb.

| killeru22 explică (pentru Alrawan):

Dar asa incerc doar ca nu imi iese ai un video sau ceva?

| Alrawan a răspuns (pentru killeru22):

Uite aici ceva :D
http://www.youtube.com/watch?v=0gTsyP5Thps
Sper să înţelegi :)) :D