| alinaplingau a întrebat:

Ma poate ajuta cineva? Sunt in clasa IX si am absente multe, nu prea am note pot încheia semestrul la anul sau mă exmatriculează?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In clasa a IX-a nu exista sanctiunea cu exmatricularea, dar poti ramane repetent prin scaderea mediei la purtare, pentru fiecare 10 absente nemotivate se scade media semestriala cu 1 punct si daca media anuala la purtare este sub 6 atunci ramai repetent.

| ibaal a răspuns:

Nu se poate sa iti iei notele astea acum?!
Adica se mai practica (cel putin pe vremea mea)...se mai ingrasa porcul in ajunlaughing
luai 2-3 note in decurs de cateva zile sau le punea cu date trecutelaughing
si faci cumva sa iti mai motiveze din absente...asta daca ai fost si esti si tu cat de cat silitor si absentele alea au fost facute cu un motiv. Stiu eu...probleme medicale, probleme familiale!

| alinaplingau explică (pentru ibaal):

Deci trebuie sa aduc scutiri mai multe ca sa am cat mai puține absente pe urma iau notele care mai am nevoie la anul si închei semestrul ok. Dar mai merge sa le închei chiar daca începe semestrul 2

| ibaal a răspuns (pentru alinaplingau):

Nu. Te lasa cu situatia neincheiata!
Dar, mai ai timp pana in februarie.
Nu atunci se termina primul semestrul!?
Parca pe la mijlocul lu' februarie.
Ai timp!
Daca si tu ai vointa si daca si profesorii vor sa te ajute.

| alinaplingau explică (pentru ibaal):

Mersi ma va ajuta dumnezeu