| Eyesblue a întrebat:

Mă simt o ratată! Am avut o prezentare la facultate și a fost un eșec total din cauza emoțiilor. M-am pierdut, am uitat ideile, nu mă mai auzeam. După prezentare, mă simt tot mai rău. Simt că nu sunt Bună de nimic. Nu îmi găsesc rostul în viață. Nu știu ce să fac...starea asta mă depășește total...

5 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

O vizita la medicul de familie, secondata de una la psiholog sau chiar psihiatru cred ca te-ar ajuta. E normal sa ai usoare emotii in unele momente, insa aici deja e vorba de anxietate. Te mai incearca asemenea stari si in viata de zi cu zi sau doar atunci cand trebuie sa vorbesti in public, sa prezinti ceva, etc?

| Eyesblue explică (pentru AFR81):

Când trebuie sa vorbesc în public, sa prezint

| AFR81 a răspuns (pentru Eyesblue):

Ti-am spus deja solutia. Problemele nu vor trece de la sine.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ti-ai fii pregatit prezentarea pe o hartie sau laptop (depinde pe ce, sau de pe ce ai facut prezentarea) si daca ai fii urmarit punctele pas cu pas, poate nu ajungeai aici dar, asa inveti din greseli si sunt convinsa ca nu le mai repeti pe viitor.
Ia partea buna a lucrurilor, nu ti s-a intamplat nimic in fond, nu ai avut nici un accident grav, este doar o jena pe care o simti acum si care se va diminua cu trecerea timpului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dramatizezi prea mult, imi dau seama ca te simti aiurea acum dar o sa treaca. Uita-te la un video amuzant si calmeaza-te, nu-i dracu' atat de negru. big hug

Trebuie sa te deconectezi de tot ce e in jur, sa ai o schema bine definita in minte si sa o urmezi. Si eu am foarte multe emotii in situatii de genul dar ma ajut de memoria vizuala si ma gandesc ca n-am nimic de pierdut ca sa nu mai ma stresez cu griji. Daca te ajuta, poti sa iei si un calmant ca sa te stapanesti mai bine.