| anonim_4396 a întrebat:

Mai are cineva frica asta de a deveni urat/urata? dc nu pot scapa de ea? oare de ce o am? eram urata inainte si acum primesc multe complimente sa fie din cauza asta si ca ma tem sa nu ma uratesc iar? e nasol tare..nici nu pot dormi bine din cauza asta, ma streseaza cam tare., ..prieten am de vreo 5 luni, si el imi face complimente toate ziua...dar tot ma gandesc ca o sa ma uratesc si o sa ma paraseasca.ce prostie.dar nu pot trece peste..tre sa fie alta cauza, mai puternica, dar nu mi dau seama care si nici nu stiu cum sa depasesc asta sad

5 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna.
Eu zic sa privesti problema altfel,din alt unghi.
Fiecare e frumos in felul lui,sau fiecare sac isi are peticul lui,asa ca nu te mai stresa.
De la atata stres s-ar putea sa faci riduri si sa imbatranesti repede.
Gandeste-te ca mai conteaza si caracterul,nu numai aspectul fizic.
Unele fete sunt frumoase dar sunt respinse de baieti ca nu au nimic in cap, doar fite, talente, impresi si sunt obsedate de felul cum arata.
La ele trag doar cei dornici de o aventura, nimic mai mult.
Sunt lucruri mai importante care au o relevanta mult mai mare decat gandurile tale inutile.
O zi buna!

| Klepto a răspuns:

La 24 de ani chiar asta sa fie cea mai mare problema a ta? Frica de a deveni urat? Eu cred ca te bazezi mult prea mult pe frumusetea exterioara.
Erai urata inainte? Eu cred ca erai si inainte draguta, doar erai complexata si credeai ca daca o sa fi frumoasa, o sa fi acceptata mai bine de societate.
Acuma ca ai un iubit crezi ca esti frumoasa pentru toata lumea? Crezi ca daca ai o relatie si primesti complimente constant o sa te convingi singura ca esti frumoasa? Privesti problema dintr-o perspectiva gresita.
Nu lumea trebuie sa te innunde cu complimente ca sa te simti frumoasa, trebuie sa te uiti tu singura si sa vezi asta.Cauti acceptare de la lume in loc sa o cauti in singurul loc in care conteaza, in tine.
Pacat ca dai vina pe frumusetea exterioara pentru lipsa de dragoste din trecut sau lipsa unei vorbe bune.
Frumusetea exterioara nu este totul, ce ai pe interior, doar asta conteaza pe termen lung.
Trebuie sa te accepti asa cum esti tu.

Nu, nu am frica de a deveni urat, sunt deja, si nu am nici-o problema cu aspectul asta.Niciodata nu o sa fiu frumos, si nu ma deranjeaza, eu tot zambesc, eu tot rad, sunt cum trebuie sa fiu. Uita-te la poza de la avatar, acela este purul concept de urat.Nu caut sa primesc complimente, nici nu am primit vreodata unul referitor la aspectul meu, nici nu as vrea, pentru ca stiu ca ar fi o minciuna spusa din mila ca sa ma faca sa ma simt mai bine.

Nu stiu ce / cine te-a ranit in trecut, nu stiu cine ti-a bagat in minte faptul ca esti urata si acum tu nu vrei sa te intorci la "anonimat", nu vrei sa nu mai primesti complimente, nu vrei sa te paraseasca iubitul.

Viata este frumoasa cand esti urat, nu am parte de persoana prea complexate in viata mea, nu am asteptari mari, nu-mi doresc nici-o relatie ca stiu ca nu am sansa, imi stiu locul, nu ma avant unde stiu ca nu am sa reusesc, totul este o linia dreapta fara surprize si complicatii.
Ca poate in trecut as fi dat orice sa fiu ca si "restul" adica frumos, m-am calmat si m-am acceptat, logic ar fi sa ma urasc, dar paradoxal ma iubesc asa cum sunt.

Lasa chestia asta cu "uratitul", pierzi asa de mult timp cu o prostie(ai spus si tu ca este), cand tu ar trebui sa te bucuri de viata.

| Iubibilăă a răspuns:

Trebuie sa te culci devreme, fara calculator si sa mananci sanatos.
Succes in viata.

| AnnaBebitza a răspuns:

Am impresia ca nu o sa mi treaca niciodata...

| Misteriosulboschet a răspuns:

Esti o narcisista.