| onutzabubulina a întrebat:

Maine vreau sa ies cu prietenul meu in oras dar trebuies sa ii spun mamei iar ea sigur nu ma va lasa. Oare ce sa ii spun mamei ca sa ma lese? Oare s-o mine?

5 răspunsuri:
| Puf a răspuns:

Minciuna are picioare scurte! Mereu exista aceasta dificultate cand suntem adolescenti. Lipsa de incredere duc la a mintii. Ai incercat vreodata sa ii explici mamei tale ca doar vei iesi putin in oras, te vei plimba, nu vei face nimic rau, la urma urmei e ceva firesc. E impotriva acestui baiat? Daca da poate are motivele ei. Insa nu asta conteaza, daca crezi ca nu te-ar putea intelege poti sa ii spui pur si simplu ca iesi putin in oras cu niste colegi de ai tai sau cu prietenele tale. La urma urmei nu e nimic rau sa ai un prieten sau sa iesi in oras. Problema e sa nu afle mama ta ca ai mintit si sa isi piarda increderea cu totul. Aici tu poti alege deoarece tu o cunosti cel mai bine pe mama ta si stii care va putea fi reactia sa. Bafta!

soothe
| soothe a răspuns:

E bine sa ii spui si daca nu te lasa, ii spui:
"Mama, cu tot respectul, te rog sa iti aduci aminte ca ai avut varsta mea si ti-ai dorit aceleasi lucruri pe care mi le doresc eu acum. Am 2 intrebari:
1- cand ai inceput sa iti minti parintii, daca nu te lasau sa faci anumite lucruri, cum ar fi interzicerea de a iesi cu prietenul tau in oras?
2- crezi ca este bine ca fetele sa considere ca mamele lor trebuie sa le fie cele mai bune prietene? cum sa faca asta?"

| Irina117 a răspuns:

Daca i-ai spune mamei tale ca iesi cu o prietena... te-ar crede... dar. e podibil sa afle si o sa isi piarda increderea in tine.
de unde sti ca nu te lasa?thinking
acum, depinde si de varstabig grin
ii spui ca nu stai mult, ca o sa fi cuminte

| Alina_9354 a răspuns:

E mai rau daca minti! O greseala marturisita e pe jumatate iertata. Spune-i ca vrei sa iesi cu el si cu prietenele tale.

| CarLa_7372 a răspuns:

Ar trebui sa-i explici ca iti place baiatul si sa te lese cu el.In caz nu o convingi spune-i ca te-a invitat o colega sau o prietena la ea ca sa o ajuti la ceva proiect sau sa o ajuti cu pc-ul.Sau ii mai poti spune ca iesi cu fetele in oras.happy Succes la intalnire!