| anonim_4396 a întrebat:

MAMA MEA ESTE MULT PREA PROTECTIVA! Sunt in clasa 7-a mai precis 13 ani SI NU ma lasa sa merg la scoala singura ci doar insotita de ea de tata sau de un angajat chit ca scoala e la doua stopuri distanta mai precis la vreo 100-200 m (nu exagerez) nici pana la magazinu de la scoala in pauza nu ma lasa sa merg sau nici pana la McDonald care la 20 m de mine Cum sa va zic daca ies de la scoala mai devreme trebuie sa-i dau telefon si so astept 10-20-30 de minute pana ajunge ea de la masaj sau nu stiu de la ce astazi de exemplu am asteptat-o 20 minute ca sa vina sa ma ia de la scoala chiar daca eu pana acasa faceam 5 MINUTE Imi vine sa mor mai ales cand sunt de fata cu prietenii si trebuie sa o sun sa vina, sau cand vine si merge exact prin fata lor
Daca pana la scoala nu ma lasa va dati seama intr-o exursie ce mi-ar face? Apropo voi avea 2 excursii pe care le voi rata prima fiind o excursie de o zi cu echpa de teatru(insotit de profesoara) si a doua de doua sau trei zile la o cabana(insotit de diriginta) Deci nu pot sa inteleg de ce alti parinti sunt mai Normalica ea ca sa zic asa Normal ca toate ideeile astea nesuferite vin de la bunica mea care mereu cand ii zic imi spune nu vezi cati copii dispar si din alea demne de otv aaa si ile(prietena) a venit prin clasa 1 la mine si mama a intrebat ce ciorapi are pe sub fusta na si ea ca un copil necopt la minte si-a rdicat fusta si i-a aratat ciorapii si de atunci bunica-mea o face pe ea mereu curva si din alea ca sa zic asa am note destul de bune la scoala DECI CHIAR NU VAD MOTIVUL DE CE NU MA-R LASA SI PE MINE SA MERG PANALA SCOALA SAU INTRO EXCURSIE FARA DANSA! Tatal meu este mereu de acord cu mine dar chiar daca el imi da voie sa merg mama il contrazice sau mai bine zis il v-a contrazice orice ar zice deci chiar imi vine sa plang de nervi si in vacanta de vara de anul trecut am vorbit cu ea NU SI NU ea tot pe ale ei la ziua la prietena mea cea mai buna nu am fost 7 ani la rand adica de cand ne cunoatem.mereu am inventat o scuza stupida pentru faptul ca nu am venit din pricina ziselor lu maica-mea si a lu' bunica-mea sau daca o intreb de ce nu ma lasa sa merg la scoala singura imi spune ca "ii e frica la travesari" de parca nu as fi antenta...sau mai bine zis de parca as avea 1 an daca ii spun de ce nu are inceredere in mine imi spune ca nu de-asta si schimba rapid subiectul sau ca o data am fost pana la natanael cu o prietena ca mi-era pofta de ceva dulce m-a vazut un agajat si repede i-a zis si ala si am avut parte de o cearta acasa de zile mari ma interoga ca ce fumez? sau ma droghez? sau alte aberatii de-ale ei pentru ca prietena mea a fumat si cu inca unu din clasa(ambii s-au lasat) si acum crede ca m-am luat si eu dupa ei cum am zis aberatiii de ale ei s-au mai bine zis de lu bunica-mea revin la frica lui maica-mea de traversat in prima zi de scoala i-am zis ca ma duc si eu cu BFF pana la Mc sau pana in parc. si i-am zis ca daca nu e ceva in regula o sun si m-a si pocnit deci chiar nu inteleg a convins-o mama prietenei mele sa ma lase deci revin la travesrsat eu cu BFF am fost pana la un complex comecial din suceava si cred ca am avut ceva de traversat si ce am patit ceva? nu ca daca pateam nu va mai scriam cerandu-va sfatul s-au la balul bobocilor a vrut sa-si ia si ea bilet sa vina si m-a dus si pana acolo eu fiind aproape singura din clasa care a adus-o maicasa la spectacol CUM AM MAI ZIS IMI VINE SA IMI PLANG DE NERVI! AJUTATI-MA VA ROG! NU STIU CE SA MAI SPUN SAU CE SA MAI FAC! INTELEG CA IN CLASA 1, 2, 3, 4, 5, 6 MA DUCEA PANA LA SCOALA DAR ACUM INTR-A 7 a SA MAI MERG DE MANUTA CU MAICAMEA? Iarna inteleg ca ies tarziu si e bezna afara si trebuie sa vina cineva dupa mine dar primavara si vara si chiar toamna cand e zi pana la 8-9 afara sa vina sa ma ia de manuta sa ma duca acasa?

Răspuns Câştigător
| Maariaa a răspuns:

Incerca sa vorbesti cu ea. Zii ca este paranoica, ca rsti si tu destul de mare sa te descurci singura, deoarece atunci cand vei avea 30 de ani, nu o sa stea ea sa te duca de manuta la serviciu si ca daca continua asa tu nu vei invata sa te descurci in viata, sa treci peste obstacolele pe care le vai intalni, deoarece ea nu te-a lasat niciodata sa experimentezi. Daca tot nu reusesti sa o convigi asa, intr-o zi cand scapi mai devreme, nu o mai suna si pleaca singua acasa. Cand ai ajuns zii asa : Vezi ca ma descurc si singura? Si vezi ce o sa zica. probabil o sa te certi cu ea, dar e posibil totodata sa o faci sa inteleaga ca greseste. Succes:*