| Georgi1234567 a întrebat:

Prietena mea cea mai bună e geloasă pe mine și invidioasă (avem 17 ani).
Am crezut că se va schimba dar nu.
Sa va spun povestea:
Ea avea un iubit acum 4 luni de zile și iubitul ei mă cam plăcea și îmi făcea avansuri
Eu i-am zis prietenei mele că iubitul ei se dă la mine si ea nu m-a crezut pe mine deoarece
el a mintit, a zis că eu îl sun, că sunt nebuna după el si ca sunt invidioasa pe ea dar nu este adevarat, îmi iubesc foarte mult cea mai bună prietenă. Eu mereu am fost sinceră cu ea si i-am vorbit frumos dar ea se cam folosește de mine cam mereu.
Ieri am primit o comandă de pe net (haine) și a zis ca va veni cu mine să ridic coletul dar nu a venit, m-a făcut să o astept degeaba, nu imi răspundea nici la telefon.
Și când am mers la ea stă fix la 3 case distanță de mine a pus-o pe bunica ei să mintă ca nu o lasă maica-sa vina, dar mama ei era la lucru.
Ieri nu mi-a vorbit toată ziua, am incercat să vorbesc cu ea dar m-a blocat.
Acum o săptămână am iesit cu ea în oraș, desigur eu am plătit tot de fiecare dată.
Mereu când vede că îmi cumpăr ceva se uită urât pe mine dar crede că eu nu vad.
Am pierdut niște bani la ea în cameră și a negat, a zis că nu se baga, m-am săturat sa fiu folosită.
Eu de fiecare dată o ajut și o înțeleg, când s-a despărțit de ea iubitul ei eu am fost lângă ea, am consolat-o i-am zis ca o sa fie bine, că nu o voi lăsa sa plângă și am ajutat-o sa il uite dar ea nici măcar un multumesc nu a zis, a uitat cine i-a fost la greu.
Sunt tot criticată de ea. La scoala cand nu are cu cine vorbi vorbește cu mine, dar când vine cealaltă prietena a noastră ma lasă singura și pleaca, nici macar nu ma cheama cu ea.
Când nu are cu cine vorbi se dă pe lângă mine, mă lingușește, crede ca eu nu observ ca ea e invidioasa, până si profesorii mi-au zis ca e invidioasa.
A mintit profei de modul 2 ca eu am înjurat-o, nu are rost să vă zic câte probleme am avut eu din cauza ei si acum nici nu recunoaste ca i-am fost alaturi. Mereu cand imi iau haine imi zice ca nu stau bine pe mine ca pe ea ar sta mai bine si asa mai departe, ii este ciuda ca imi cumpar. Ce sa fac TPU? Daca ea nu isi permite am destui bani, am ajutat-o si pe ea cu o suma foarte mare de bani dar acum m-a blocat.
Ce sa fac sa merg azi la ea?
Sau sa rup orice legatura cu ea? Nu mai suport.
Dar totuși nu o pot lasa tin la ea ca la sora mea.
Cum sa fac sa nu mai fie invidioasa pe mine, am incercat de nenumărate ori dar nu a mers.
AVETI GRIJA CE PRIETENII AVETI NU VREAU SA AJUNGEȚI CA MINE.

15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Se folosește de tine, dacă vrei asta în continuare n-ai decât să rămâi prietenă cu ea în continuare. iar cand mai zici din astea cu datu la tine, asigură-te și că înregistrezi sau ceva să ai dovadă

| andreawww444 a răspuns (pentru Adry05):

Multumesc frumos pentru raspuns iti doresc un paste fericit alaturi de cei dragi?

| Adry05 a răspuns (pentru andreawww444):

Mulțumesc, la fel și ție

| Ofiintă a răspuns:

Am avut o asemenea prietenă în adolescentă, se identifica aproape perfect cu a ta. Aceeași răutate, individie nejustificată.
Am renunțat la ea la vârsta de 17 ani când mi-a făcut o fază care mi-a umplut paharul. Eu nu îi făcusem niciun fel de rău, nu intenționasem iar ea își punea un plan de bătaie prin intermediul căruia să se răzbune pe mine + multe altele amintite și de către tine în cursul copilăriei și a adolescenței.
Pur și simplu am renunțat, am fost motivata în a accede la acest pas, iar după 5 luni mi-a scris un mesaj, a ținut ea să îmi amintească că noi nu mai vorbim de 5 luni, uite că ținuse evidența. Nu m-a făcut să mă reîntorc la relația respectivă, știam că acel drum conduce nicăieri asemeni proverbului "lupul își schimbă blana da' năravu ba". Ea se aștepta ca eu să rezonez cu sentimentul ei, însă în momentul respectiv nu a mai fost așa. Eu nu mai eram pe același film cu al ei, am ținut să-i specific că pentru mine acest aspect este lipsit de importanța, cu cât discutăm mai rar cu atât mai bine. De atunci se încheiase definitv relația noastră varianta mai strânsă, gen cele mai bune prietene, din partea mea a rămas respectul, mai schimbăm câteva cuvinte unoeri, dar căile noastre nu se intersectează.
Persoanele toxice există atât în relațiile amicale cât și în cele amoroase. După relatările tale reiese faptul că, pentru tine aceea prietenă este mai importantă decât propria ta persoană.
În momentul de față te afli într-o stagnare, ai nevoie să urci, să te cunoști pe tine, să te raportezi la persoana ta. Această relație toxică te reține, ți de ea cu dinții, știind că îți face un imens rău.
Eliberează-te, perimite-ți să meditezi asupra prioritățiilor tale, ia o pauză, detașează-te de orice persoană pe care o consideri nepotrivită și îndrăznește să cunoști persoane noi și mai ales pe tine.

| andreawww444 a răspuns (pentru Ofiintă):

Îți multumesc frumos pentru raspuns draga mea?
Imi pare rau pentru tine dar lasa la ce inima mare ai sigur iti vei găsi o prietena dar pana atunci ai grija in cine te încrezi❤️
iti doresc un paste fericit alaturi de cei dragi?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este prietenă.

| Andreeush a răspuns:

Ești prea naivă, ar trebui să îți dai seama că ea nu îți este prietenă cu adevărat, doar se folosește de tine.
O prietenă adevărată nu te dă la o parte, nu te caută când nu are cu cine vorbi, nu te minte etc.
Mai bine ai rupe legătura cu ea, nu o mai băga în seamă.

| andreawww444 a răspuns (pentru Andreeush):

Îți multumesc frumos draga mea pentru raspuns asa am sa fac iti doresc un paste fericit alaturi de cei dragi?

| Andreeush a răspuns (pentru andreawww444):

Mulțumesc la fel! Paște fericit!

| Clytia a răspuns:

Ea nu îți este prietenă. Doar se folosește de tine și stă cu tine pentru că nu are altă opțiune. Soluția e să rupi orice legătură cu ea, nu merită bunătatea ta. Gândește-te bine. De ce să ai tu de suferit din cauza ei? Sunt sigură că dacă ești cât de cât sociabilă și îți dorești, îți vei găsi prieteni pentru că nu poate fi încadrată în această categorie!

| andreawww444 a răspuns (pentru Clytia):

Da adevărate vorbe? Îți multumesc enorm pentru răspuns Îți doresc un paște fericit alături de cei dragi

| Clytia a răspuns (pentru andreawww444):

Mulțumesc frumos! La fel!

| Wffsshi a răspuns:

Eu cred că nu își permite așa multe, în fine, dacă chiar ții la ea încearcă să nu îi mai zici că ce haine îți iei sau chestii de genul, încearcă să porți cat mai mult aceleași haine pe care le ai de mult timp și zic să îți iei cât își ia și ea în oraș (bani), iar restul păstrează, fă ceva cu ei, orice, dar nu de față cu ea și fără să îi zici că ți-ai cumpărat iar haine sau altele, sper că ți-am fost de folos

| andreawww444 a răspuns (pentru Wffsshi):

Multumesc frumos răspunsul tau m-a ajutat foarte mult
Îți doresc un paște fericit alaturi de cei dragi?

| Wffsshi a răspuns (pentru andreawww444):

Și eu îți doresc Paste fericit alături de cei dragi!