| CosticaVirginu a întrebat:

Merita sa incerc o tigara pentru prima oara in viata? Am 14 ani si am avut multe ocazii cand am putut fuma. Tatal meu e fumator inrait si are o gramada de cartuse de tigari in casa. Cand merg cu colegii de clasa in pauza la tigara tot asa, de multe ori mi-au zis " vrei si tu una?". Mi-e frica ca daca voi incerca odata imi va placea si voi deveni dependent. Sunt foarte curios de senzatia pe care o ai... nu stiu daca sa incerc sau nu. Ma puteti ajuta?

2 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Fumatul provoacă : cancer în zona gâtului, degenerarea maculei (slăbirea vederii, care duce până la orbire), atrofierea alveolelor pulmonare (nu mai ești în stare să alergi calumea, deoarece nu mai intra mult aer în plămâni de la fumat), expunerea la chimicale în zona gâtului (gât predispus infecțiilor chimice), dinți galbeni, îmbătrânirea accelerată a pielii feței de exemplu (chiar cunosc persoane), respirație urat mirositoare etc. Oare merită să te apuci de fumat? Oare ar trebui să îți pese de părerea celor din jur (de exemplu dacă te fac fetiță sau mai știu eu ce, că nu fumezi)? Desigur că nu!

| nikklett a răspuns:

Eu am incercat laughing am fumat o tigara normala si nu mi-a placut deloc gustul sau ce este el... si am mai incercat un trabuc cu ciocolata cred? si aia numai ciocolata nu era.
eu nu ti as recomanda. dupa cateva zile am simtit nevoia sa mai fumez, dar am zis ca nu vreau sa fiu dependenta...