| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a spus diriginta :
"Daca avem calitati,le folosim in folosul celorlalti "
"Astia care sunt asi la vreo materie, ei invata sa se perfectioneze "
Ce inseamna asta?

Răspuns Câştigător
| frostxtq a răspuns:

Prima propozitie: Daca ai calitati, adica insusiri pozitive, le poti folosi pentru a-i ajuta pe ceilalti, mai ales daca ceilalti nu au insusirea respectiva.
Ex. Esti foarte bun la matematica, ii poti ajuta sa isi faca temele pe cei care nu sunt atat de buni.

A doua propozitie: Daca esti foarte bun la o materie, ramanem la exemplul cu matematica, inveti sa te perfectionezi, adica sa fii si mai bun de atat.

1 răspuns:
| deliaciorty2003 a răspuns:

Prima chestie inseamna ca daca ne folsim calitatile de fata cu ceilalti, ei ne vor lauda.a doua chestie:copii buni care muncesc mai mult vor ajunge la nivelul urmator