| iffdndfgfsd a întrebat:

Mi-am facut de ceva timp o prietena pe internet eu avand 15 ani si ea 17. Ne intelegem foarte bine, suntem pe aceeasi lungime de unda ca sa zic asa. Credeti ca ar fi ok sa ma intalnesc cu ea si in realitate cand voi implini si eu 18 ani? Multe persoane spun ca pot fi capcane si in spatele monitorului sa fie psihopati, dar eu am vorbit cu ea pe retele de socializare. Am numarul ei si am vorbit si pe skype, i-am auzit vocea si stiu cum arata si unde locuieste.

23 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este ok, daca va intalniti in prezenta unuia dintre parintii tai intr-un loc neutru (de exemplu o cofetarie sau un parc foarte populat). banuiesc ca nu te gandeai sa mergi singura la o asemenea intalnire, ar fi o mare prostie, chiar daca ai avea 18 ani. dar insotita de un parinte responsabil, poate fi ok.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Parintele nu poate asigura niciun fel de protectie ci doar sa asiste partial la discutiile celor doi. La 18 ani devii responsabil de propria existenta. Asadar, prezenta parintelui incurca ce-i drept, deoarece responsabilitatea si intimitatea tanarului sunt estompate. Se asteapta ca parintele sa fie absent ca sa se poata desfasura corespunzator ceea ce trebuie de fapt sa se intample.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Este prea periculos sa te intalnesti, la doar 18 ani, cu o persoana necunoscuta. Inteleg nevoia de intimitate, dar discernamantul si experienta parintelui compenseaza aceasta lipsa de intimitate la prima intalnire. Cred ca numai un adolescent foarte prost si-ar imagina ca in ziua in care implineste 18 ani capata ca prin magie intelepciunea unui adult. Un adolescent cat de cat istet va folosi intelepciunea parintilor sai pentru a o dobandi pe a sa. Si inteligenta ii va spune ca a cunoaste o persoana cu acre ai discutat pe internet poate fi o intreprindere periculoasa si ca, de aceea, este mai intelept sa mergi u un parinte, care va recunoaste pericolul mai repede si va sti mai bine sa il previna. Intimitatea este un fel de bomboana oferita unui care moare de foame. mai bine ii dai intai paine (intelepciunea si experienta parintelui) si abia apoi bomboane. Asta cred eu ca ar face un adolescent responsabil, fiindca sa fii responsabil inseamna, in primul rand, sa iti cunosti limitele si sa simti dinainte situatiile care te depasesc, tocmai pentru a le evita cu maiestrie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

18 ani au fost suficienti in a dobandi toate cele spuse de tine.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Rareori, dar trebuie un pic de inteligenta si responsabilitate ca sa intelegi asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Puteai sa ma jignesti direct.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te jignesc, fiindca nu cred ca ai 18 ani, cred ca este doar o impresie de la o mare distanta de 18 ani, ca speri ca pana cand vei implini 18 ani vei reusi sa capeti experienta si intelepciune. Crede-ma ca nu ti se va intampla. Nu stiu acti ani ai, dar banuiesc ca inca mai ai cel putin 3-4 ani pana la majorat si ai impresia ca in anii acestia vei suferi niste schimbari dramatice. Eu te asigur ca, in cel mai bun caz, vei intelege ca varianta parintilor este adesea cea mai buna si ca, atunci cand vei avea 18 ani vei lua decizii intrebandu-te intai: ce ar face parintii mei in situatia asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Gandeste de doua ori ce scrii, m-ai jignit indirect. Abtine-te ca n-am facut niciun fel de apel la persoana ta.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu esti persoana care a deschis discutia. Eu nu am facut nici o referire directa la tine in afara de ultimul comentariu in care iti spuneam ca din punctul meu de vedere nu poate fi vorba nici indirect despre tine in anterioarele. Nu ma voi abtine sa imi spun parerea doar fiindca tu te simti jignita indirect de lucruri care nu te privesc si nu poti face fata unei discutii pe care tu ai initiat-o. Cererea ta este nepoliticoasa si cred ca ar fi frumos sa o retragi sau sa o reformulezi in niste termeni mai onorabili.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Spune-ti parerea cu privire la situatia data! Nu cred ca am deschis o discutie ce include viata mea personala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Sunt o persoana directa nu ma ascund si nu infloresc cuvinte de dragul de a da bine. Nici nu te-am jignit, te asteptai sa te rog sau care e problema?

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, ma asteptam sa nu te simti vizata de o discutie care nu era despre tine. dar ai facut-o si ai reactionat straniu. Ma asteptam sa iti dai seama ca ai fost nepliticoasa si sa te repliezi. Pe asta nu ai mai facut-o. Ai pretins ca discutia era despre tine, desi nu era, ti-am explicat de ce este evident ac nu este despre tine si atunci ai pretins ca nici nu vroiai sa vorbim despre tine (desi tu te-ai simti lezata de o discutie care nu era absolut cu nimic legata de tine personal). Nu trebuia sa ma rogi, dar confunzi lipsa de politete cu a fi o persoana directa. Nu sunt acelasi lucru pentru majoritatea lumii si, pentru mine, tonul tau nu arata ca ai fi directa, ci ca esti, voit, nepoliticoasa si rautacioasa. Asta, de asemenea, nu ma afecteaza pe mine, doar pe tine, dar e normal sa-ti atrag atentia, mai ales ca, asa cum ti-am spus, din ideile tale am presupus (sau dedus) ca esti inca un copil care are impresia ca poate pretinde ca este om mare din spatele tastaturii, dar nu stie mai deloc ce inseamna sa fii om mare. Eu nu am nici o problema, tu ai deschis disscutia, tu ai pretins ca te jignesc pe tine vorbind despre altii, tu ai folosit imperative nepermise in discutia dintre doua persoane straine, care discuta de la egal la egal. Eu doar ti-am aratat oglinda, atat, nu e problema mea ca nu iti place ce vezi si nu ai taria sa recunosti asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Citeste-ti comentariile sa nu ti le dau eu mura-n gura.

| pufulescu a răspuns (pentru anonim_4396):

N-are cum sa inteleaga, ea vine din alte vremuri cand se considera ca singura obligatie a parintelui este sa isi trimita copilul la scoala si sa il piseze la cap ca sa ia note bune. Nicidecum atunci nu invatau copiii asemenea lucruri de la parintii lor, crede-ma!

| anonim_4396 a răspuns (pentru pufulescu):

Problema ei, sper sa se adapteze la perioada prezenta.

| pufulescu a răspuns (pentru Brigaela):

Stimata doamna, ati intrat cu raspunsul asta pe un teritoriu alunecos!
Dar la 20 de ani, oare omul e suficient de matur ca sa discearna toate pericolele si sa cunoasca singur / a alte persoane? Dar la 25? Dar d-voastra, v-ati considera in siguranta in prezenta mea doar fiindca am o pisica la avatar si par persoana normala din raspunsurile pe care le dau pe aici?
Ce vreau sa spun este ca niciodata, CAT TRAIM, nu putem fi siguri de ceva... asa ca indemnurile la a fi retinut / a pentru userul cu intrebarea nu isi au rostul, daca e sa o luam asa toata viata va trebui sa fie retras / a fiindca nu se stie peste cine va da!
Da, este o situatie potential periculoasa sa intalnesti fata in fata cunostinte de pe internet... dar sa treci strada sa te duci la scoala nu e un pericol? Sa te duci la munca nu e iar pericol, exista accidente de munca si unele absolut oribile?! Venirea refugiatilor nu e iar un pericol, printre ei s-ar putea ascunde islamisti radicali?
Si exemplele pot continua la nesfarsit!
Intrebarea ar fi cand sa incetam sa ne mai ferim, la ce varsta?

| Brigaela a răspuns (pentru pufulescu):

Nu, eu nu m-as considera in siguranta cu dumneavoastra si nu as veni la genul asta ed intalnire singura. Nu as veni cu un parinte, fiindca tata nu am si mama are prea multe pe cap, dar as veni fie cu sotul meu, fie cu o prietena.
Da, este periculos sa treci strada, dar e necesar. Insa este o prostie sa itia sumi pericole nenecesare si inutile, mai ales cand esti foarte tanar. Nu incetam sa ne ferim la nici o varsta, doar atunci cand nu ne mai pasa absolut deloc de noi insine, altfel ne ferim toata viata: sa ne calce masina, sa cadem din balcon, sa mancam otrava, sa ne intalnim aiurea cu necunoscuti care ne pot atrage in capcane.
Nu stiu la ce varsta putem discerne cu adevarat ce e periculos si ce nu. Cred ca la 18 ani ai destul discernamant incat sa vezi ca o astfel de situatie este potential periculoasa si sa mergi insotit de un parinte. Cred ca la 37 de ani ai mei am suficient discernamant incat sa merg la o astfel de intalnire insotita de o persoana de incredere. Nu cred ca ar trebui sa ma arunc in fata masinii, u cred ca ar trebui sa fac autopsie fara manusi si nu cred ca e cazul sa ma expun unui potential nevbun sau traficant de carne vie (ma rog, sunt prea batrana sa mai fiu interesanta pentru un traficant de carne vie)

| RAY a răspuns:

Sincer cred ca is pierzi timpul total aiurea. iti spun din proprie experienta si a tot ce am observat eu, multe fete au iubiti reali dar vor si virtual sa aiba sau un amic,fetele joaca teatru bine nu ma mir ca-i crezi vrajelile tu esti mic,fara experiente,credul, in loc sa ai o iubita in real life tu visezi man si va trece timpul si vei suferi, tu faci ce vrei nu uita unele isi editeaza pozele in photoshop sa nu te sperii cand o vezi, gandeste-te ca de fapt nu stii nimic te poate minti asa usor doar ca sa nu se plictiseasca, majoritatea relatiilor virtuale sunt. unii fara viata sociala care viseaza sau isi bat joc de cei creduli, daca doresti mai putem comunica. mie imi jura iubire eterna si era cu altul, alta ma mintea ca cica ma iubeste, daca tu crezi in persoane la distanta ce sa spun majoritatea nu credem nici in cei apropiati

| iffdndfgfsd explică (pentru RAY):

Sunt fata, si nu poate fi vorba de photoshop, chiar daca am pus intrebarea asta nu inseamna ca sunt inconstienta si ca nu imi pot da seama de anumite persoane prin ceea ce fac ele. Sunt sigura ca e o persoana la fel ca mine, fara niciun gand negru sau alte intentii. Nu stiu ce sa zic, daca vom mai fi prietene atunci, inseamna ca merita sa ne intalnim. Inca nu sunt sigura de situatie, mai astept raspunsuri daca mai are cineva ceva de adaugat, va multumesc pentru ele totodata.

| Fatamuntilor a răspuns:

Mi se pare suspect..chiar daca zici ca ii cunosti vocea.Nu sunt specialista, dar stiu ca vocile pot fi modificate.Stii tu sigur ca locueste in acel loc?
In 3 ani se pot intampla multe...
In tot cazul, eu zic sa alegi pentru intalnire un loc public si nu ar strica sa fii insotit.Nu tot timpul majoratul este un criteriu de siguranta.

| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Depinde. Esti baiat sau fata? *scuze ca intreb*
Daca esti baiat atunci mi se pare mai mult decat okay sa te intalnesti cu aceasta fata,de ce nu?

Daca esti fata...
Sincer, mie,ca baiat mi se pare okay.
Inteleg. Lumea e plina de pedofili,de psihopati dar totusi...
Ai numarul ei, i-ai auzit vocea, stii unde sta, stii cum arata. Mie mi se pare ca e mai mult decat suficient.

Daca era un psihopat atunci iti dadea mesaje *ca sa nu-i auzi vocea*, eventual te mintea si cu adresa si nu ar fi vorbit pe skype cu tine.

Deci e okay.
Este doar parerea mea.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi ok sa mai dai de ea peste 3 ani. Tind sa cred ca nu va fi asa.

| Bius298 a răspuns:

E mai bine să rămâneţi prieteni ..adică să o răriţi o perioadă, cativa ani, iar după ce vrei fi capabil si pe propile picioare, să incepi să ieşi cu ea! Baftă!