Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2706255intrebari
Kurtmann
Ultimele intrebari
Kurtmann
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
22 Iul
SATI 291.194AFISARI
124.162VIZITE
102.869V. UNICI
17 Iunie 2010
kindy => andra intreaba:

Mi s-a umflat maseaua. straight face ce pot sa fac ca sa se desumfle in 2-3 ore?batting eyelashes iau ampicilina dar am luat decat o pastila si eu vreau sa se desumfle mai repefe ca sa pot iesi afara. Ce sa fac?happy

Multumesc!happy

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • Raspuns castigator
    17 Iunie 2010 15:19
    bebitza_3258 a răspuns:

happy... depinde de organims. e vorba de un curent sau ti s-a umflat pentru ca e cariata? Nu cred ca o sa se desumfle chiar azi, de abia maine poate sa inceapa sau chiar sa mai dureze, depinde cum reactionezi la medicament. Pune-ti vata in urechi si stai la caldura happy. ajuta :d. Poti sa-ti pui o pernuta sau ceva acolo unde e umflat, pentru ca ajuta. si trece si durerea happy

• 11 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 17 Iunie 2010 15:26
    Nimic special a răspuns:
    Asteapta!
  • 17 Iunie 2010 15:28
    danielacs a răspuns:
    Pai in 2-3 ore nu are cum sa iti treaca pentru ca sigur ai puroi la ea! Cel mai bine ar fi sa nu iesi deloc afara sa nu tragi curent sa ti se umfle si mai rau! Sa nu iti dea prin cap sa iei mai multe pastile deodata pentru ca ampicilina este foarte tare si ti se poate face rau!winking
  • 17 Iunie 2010 16:56
    malaua a răspuns:
    Daca e de la curent trebuie sa astepti.nu se dezumfla in 2 ore.
    daca e cariata. ia-ti inima in dinti si du-te la dentist!
  • 7 August 2011 23:53
    sebastian112 a răspuns:
    Cariile se fac repede daca ai aciditate foarte mare in saliva dar eu uneori cand mi se umfla maseaua iau solphadein nu stiu exzact cum se numeste este o pastila efeverscenta care o pui in intr-o cana cu putina apa ca sa se dizolve ca sa nu ma mai doara si casa se dezumfle pun o compresa cu apa rece de cateva ori.
    21 August 2012 14:13
    Elena_Eledumitrascu_1986 a răspuns (pentru sebastian112):
    Nu face prostia sa iti mai pui apa rece la masea cand te doare sau cand ti se umfla pentru ca faci cea mai mare prostie,eu am pati-o rau cu apa,am ajuns la camera de garda si sincer crede-ma ca nu a fost deloc bine pentru mine. Daca te doare, iei pastile de durere, iar daca este si umflata iei augumentin si amoxacilina si crede-ma, ca trece, dar acum depinde si de organism.La mine intotdeauna a dat rezultate.
    - Ascunde conversatia (1 răspuns)
  • 20 Iunie 2010 12:52
    Raspuns anonim:
    Mei kindi si eu in momentele astea sint la fel... dar mi-a zis tata ca daca iti pui usturoi in ureche sint sanse sa se desumfle
  • 7 Decembrie 2010 13:17
    Raspuns anonim:
    Si eu am aceeasi problema e unflata mi s-a umflat de 3 ori anul asta dar acum e mult mai rau. Dupa ce mi se desunfla am sa merg la dentist sa mi-a scot sa nu mai trec prin chinurile iadului.
  • 29 Decembrie 2010 00:52
    Raspuns anonim:
    Trebuie sa iei pastile. eu folosesc AUGMENTIN deoarece si maseaua mea e puroiata. Iti dau un sfat! nu te duce la dentist pana nu ti se dezumfla deoarece te trimite acasa pentru ca nu au voie sa iti lucreze acolo cat timp este puroiul.nu iesi afara si stai in pat cu ceva cald acolo. Iar daca te doare ia vreo viola sau un algocalmin tableta. De obicei cand ti se umfla e semn ca nu o sa te mai doarahappy
    mult succes:*
  • 24 Februarie 2011 15:47
    Raspuns anonim:
    Scz dar si eu caut aceasta solutie pentru tatal meu ma doare sa il vad suferind cu drag alexandra 12 ani
  • 18 August 2012 16:58
    Asa mi s-a umflat si mie maseaua si nu mai stiu ce psatile sa mai iau, si la mine dureaza cate o saptamana sa mi se desumfle
  • 5 Iunie 2013 08:40
    Este foarte rau cand te doare maseaua. Si eu o am umflata. sad Daca este de la curent trebuie sa astepti. Nu se dezumfla in 2 ore. sad