| NikoMariasAwwr0000 a întrebat:

Nu mai pot! Nu inteleg de ce sunt asa, sunt mult prea retrasa, inchisa in mine, nu imi place sa ies. Incep sa-mi pierd din ce in ce mai multi prieteni din cauza comportamentului meu, Imi place sa stau singura si simt mereu ca ma fac de ras, orice as face.
Incerc sa fiu mereu ceea ce nu sunt, nu accept nimic din ce nu se face cum vreau eu si sunt cea mai pretentioasa persoana din lume. Mereu am impresia ca sunt barfita, chiar daca se vorbeste despre alta persoana. Ce sa fac ca sa ma pot schimba?

4 răspunsuri:
| BTWIN a răspuns:

Salut!
Mai lasa de la tine atunci cand nu iti convine cum decurge un anumit lucru..azi faci ca iei, maine fac ei ca tine.
nu baga in seama barfele, plus ca daca nu ai gresit cu nimic nu ai de ce sa te simti vinovata sau barfita.

incearca sa gasesti subiecte interesante de discutie sau ceva de facut cu prietenii tai, iar daca nu merge..incearca sa cunosti persoane noi happy uneori toti simtim ca avem nevoie de singuratate, sa ne linistim sau sa gandim in liniste.
Bafta happy

| ThatsTheSpirit a răspuns:

Crede-mă că te înţeleg perfect, şi eu am cam aceleaşi probleme. Prefer să stau în casă pe net, să citesc o carte sau să ascult muzică decât să ies afară şi să socializez, deşi mă consider o persoană destul de prietenoasă. Cât despre falsele impresii că te bârfeşte lumea şi că te vei face mereu de râs, şi aici mă regăsesc.

Eu zic să încerci pe cât posibil să fii tu însăţi, pentru că e spre binele tău, nimănui nu îi plac oamenii prefăcuţi. Încearcă să îi ignori pe ceilalţi, vezi-ţi de treaba ta fără a-i lăsa pe cei din jur să te afecteze. Găseşte-ţi prieteni care să fie aşa cum eşti tu, sau măcar care să te înţeleagă. Caută-ţi nişte persoane care să te facă să te simţi bine în preajma lor, care să nu îţi creeze stări de anxietate şi de frică că nu te vei integra printre ei sau te vor lăsa baltă. Crede-mă că până la urmă îţi vei găsi prietenii ideali, e doar o chestiune de timp. Şi, cine ştie, poate cu ajutorul lor vei ajunge să îţi facă plăcere să ieşi.

Să ştii că, în primul rând, cu toţii avem defecte. În al doilea rând, e un lucru foarte bun că îţi conştientizezi defectele, acesta e primul pas către diminuarea sau chiar înlăturarea lor. Gândeşte-te la toate lucrurile pe care ai vrea să le schimbi la propria persoană, şi încearcă treptat, în fiecare zi, să îţi corectezi comportamentul. E nevoie de multă voinţă, dar nu e imposibil.

Sper că te-am ajutat. happy

| PapadiaMeleu a răspuns:

"Daca ma-ntalnesti pe strada, sa stii,
Ma simt bine-n pielea mea zi de zi" - NANE.

Ia vezi, poti si tu?