| afrancii a întrebat:

Nu stiu cati dintre voi veti aprecia mai mult ceea ce aveti si pe propria voastra familie, sau la ca-ti va voi deschide ochii, dar scriu toate astea cu lacrimi in ochi, pentru ca cu greu mai rezist in aceasta viata de rahat. Cu un tata betiv caruia nu ii pasa de familia lui, vorbeste urat cu si de fata de fata lui care are 16 ani (eu), nu are un loc de munca, isi amenita familia, daca ar fi ca mama sa divorteze de el ar fi in stare sa o injughie, mai am 3 frati baieti, care unul este plecat in Italia, unul e betiv, iar unul este bolnav scrisofenic. Dupa toate astea mama isi razbuna toti nervii pe mine, ca nu sunt in stare de nimic, ma da dracu si ma face in toate felurile. Eu nu fac nimic? ce fel de copil de varsta mea mai ajunge la 7 seara acasa de la scoala pentru ca am multe activitati, iar in ciuda problemelor din familie chiar invat si vreau sa fac ceva, dar nu sunt apreciata. Azi dupa ce tata s-a imbatat din nou si a scos cutitul sa ne sperie, si dupa ce a adormit, mama si-a razbunat toti nervii pe mine, mai sa ma i-a la bataie. Chiar daca ea mai face asta o inteleg. poate nu mai rezista mult, caci fara ea, nu cred ca am avea o situatie financiara foarte buna in familie.dar cu greu si multe sacrificii. dar la ce buni banii in situatii ca astea? Asta este un chin, ce as da sa am si eu o familie normala ca a multi dintre voi, cu familii in care mai ales tatal munceste, sa aiba respect de voi, nu al al meu care se trezeste beat pe la 4 dimineata si vine si tipa prin camera si ne trezeste. Cu niste frati cu care sa ma mandresc sau macar sa fie sanatosi, nu betivi care ma injura toata ziua si cu unu scrisofenic. Apreciati tot ce aveti, sunteti norocosi!

7 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Imi pare rau prin ceea ce treci, desi sunt sigura ca tu vei avea o viata de 3 ori mai buna decat al mamei tale.
Intelegeti mama caci si ea e la capatul rabdarilor, e normal sa reactioneze asa, desi poti comunica cu ea sa faceti in privinta vietii voastre.

Tatal tau la betie spune multe si nevrute, ar trebui sa-l ignori asa cum nu ar exista in casa.

Apeleaza la psihologul scolii sa te ajute, spune-i ceea ce ai pe suflet, viata pe care o ai, cat si dirigintei tale, te vor ajuta sa contactezi persoane de specialitate ca sa nu ajunga in familia ta cu vreo crima din cauza ca mama ta va vrea sa divorteze.

Astfel va veti gasi linistea in casa.
Iar fratii, sa-ti apreciezi. Pe cel schizofrenic, nu si-a dorit sa fie asa, iti dai seama, ar trebui sa-ti iubesti familia si sa intelegi prin ceea ce trec. Cat si pentru tine si pentru ei, la fel de dureros este.

Mergi inainte la ceea ce ti-a propus in viata, caci Dumnezeu te va ajuta in tot ce vrei sa faci.

Familia pe care o ai cu negativele sale ar trebui ca pe tine sa-ti dea mai multa tarie pentru a trece peste aceste momente.

Poti face apel si la Protectia copilului, sa faci o cerere de intrare intr-un centru pentru a te linisti psihic si moral, nu e musai sa renunti la familie, ci doar sa locuiesti acolo, de cate ori vrei iti poti vizita familia.

Mult noroc iti doresc si fruntea sus!

| afrancii explică (pentru MihaelaDart):

Imi iubesc fratii, si mai ales pe cel bolnav, stiu ca nu avrut sa se imbolnaveasca, tata la terorizat de mic si probabil a cedat. dar el si la trezie la fel ii, se joaca cu mintea ta, nu ii pasa de mine. e dureros, cand stiu ca numai mami se lupta si cel mai dureros este ca in fiecare zi vad adolescenti care au o familie,, perfecta'' pot spune si se plang. nu e deloc usor, am simtit nevoia sa ma descarc undeva si sa transmit un mesaj,, clar'' pentru toti ce au citit, sa aprecieze ceea ce au, pentru ca unii chiar sunt norocosi. Si multumesc mult de tot!

| AndreeaSaZicem a răspuns (pentru afrancii):

Esti o fata speciala, esti minunata si vad ca esti iubitoare. Vorbeste cu mama ta, descarca-te si la ea.

| TheRealDaniel a răspuns:

Imi pare rau pentru situatia ta.
Trebuie sa-ti iubesti fratii asa cum sunt ei, bolnavi sau nu. Trebuie sa-ti iubesti parintii indiferent de situatie, mama ta sunt sigur ca te iubeste, in felul ei dar o face, tatal tau, nu stiu ce poate fi in mintea lui si ce crede el ca poate rezolva cu bautul.
Fii puternica, continua sa inveti, nu mai ai mult si ai sa scapi din acest infern, ii vei invata tu minte pe parintii tai atunci cand vei deveni ceva si le va parea rau ca te-a dat dracu' sau ca a spus ca esti buna de nimic. Toate acestea ce ai enumerat tu sunt doar un obstacol in calea ta, tu trebuie sa fii puternica mintal sa poti trece peste asa ceva, ai putut si ai sa poti, nu o baga in seama data viitoare cand mama ta te jigneste, nu se merita, daca spune asta inseamna ca nu te cunoaste. Iti doresc multa bafta si mult noroc sa treci cu bine peste toate aceste probleme.

| AndreeaSaZicem a răspuns:

Imi pare rau, pentru tot.Incearca sa ii explici mamei tale sa nu isi mai verse nervii pe tine, pentru ca faci tot ce poti si inveti pentru a avea in viitor un loc de munca pentru a nu ajunge ca tatal si fratele tau.Incearca sa vorbesti cu un prieten si sa ii spui tot ce ai pe suflet,sa te descarci, o sa iti fie mult mai bine. Spune-i mamei tale sa te lase sa stai mai mult timp pe afara, ai nevoie de asta, ai nevoie sa stai mai departe de tatal tau, sa iesi cu prietenii.Eu zic ca mama ta sa incerce sa divorteze, si inainte de asta sa anunte si autoritatile. Sper ca totul va fi bine, si sper ca vei ajunge sa te bucuri te viata.Te puup!

| Piticoot18 a răspuns:

Imi pare rau cand copiii asa zisi "copii de bani gata" au o viata lipsita de griji si nu aprecieaza familia ci banii, iar copii care au talent si sunt destepti nu au posibilitati pentru a se afirma si sunt nevoiti sa faca sacrificii enorme. Chiar daca mama ta nu se comporta frumos cu tine eu zic sa-i fii alaturi..cred ca are mare nevoie de cineva langa ea. Iubeste-ti fratii asa cum sunt...iar cu tatal de ce nu ceri ajutor unui om specializat.

| didi6b a răspuns:

Multi dintre noi chiar nu stim sa apreciem ce avem si intr-adevar doar atunci cand pierdem si intalnim problemele realizam asta, dar tu trebuie sa te gandesti ca toate greutatile astea au partea lor buna: daca reusesti sa treci peste ele optimista si sa ii faci pe ceilalti sa realizeze ca gresesc cu comportamentul lor, o sa devii mai puternica si pregatita de viata. Nimeni nu isi doreste asta, dar trebuie sa mergi mai departe si sa nu te lasi batuta! Fii puternica!