| Anddddfressh a întrebat:

Nu știu ce sa mai fac frate, muncesc de îmi sar capacele pe un salariu de nimic, nu beau nu fumez nu am niciun viciu, și totuși nu ma aleg cu nimic și nu am bani nici de o shaorma.
Am 17 ani, muncesc full time.
Trista țara în care locuim...

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si ce mare salariu ai vrea sa ai la 17 ani? Eu am 30 de ani de munca si abia iau 4500 net.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Nu spui ce anume muncesti. Ai vreo calificare?

| Simpatic a răspuns:

Pot sa te intreb ce cheltuieli ai? adica unde merg banii astfel incat numai nu iti ramane nimic la sfarsit de luna?

"Trista țara în care locuim... "

cand zic ca tinem in spate tot felul de indemnizati care nu au 1 zi de munca in viata lor...toate beneficiile lor platite de catre contribuabili, tin si salariile cat si pensiile la nivelul cel mai mic din UEwinking
pentru ca sunt singurul care le spune asta in fata si public, ce crezi? intra aici de pe fel si fel de conturi si imi ofera injurii! deci deci este mai bine aici pe TPU sa fii ca "tocilarii" din societate, aia care lucreaza pe la stat, au intrat pe nemerit pe un loc caldut iau sume frumoase de bani ca si salarii, prime etc nu au niciun cuvant de spus fata de nimic, nu fac nimic, sunt niste incompetenti si vorba romaneasca "timpul trece, leafa merge"

ai posibilitatea pe viitor tinere sa iti gasesti un job mai bine platit!

| MistarGoGu a răspuns (pentru Simpatic):

Vrajala este a STAT-Ului ca tine pe " sociale " oameni apti de munca dar care la 4 ani sunt masa de manevra si BUNI la dat cu stampila! Social-democratia lu " peste prăjit! Astia stiu ca daca scot " pomana socială ' s-au dus pe duca!

| Simpatic a răspuns (pentru MistarGoGu):

Poate asa este nu zic nu! politicienii aia de top sunt foarte inteligenti cand vine vorba de a gandi scheme care sa le asigure locul caldut pe functii inalte timp indelungat
este adevarat cu "prostimea" isi scot voturile dar tot "elitele" lor si nepotismul politic au beneficii, sunt promovate si in politica dar si pe functiile acelea foarte bine platite de la stat dar cu dedicatie politica, a se vedea conducerea ASF ce salarii are si ce prime iau!
in timp ce "indemnizatii" (aici ma voi referi la cei cu venit minim de incluziune) traiesc cu aceeasi 346-504 de lei pe luna si sunt multumiti ca nu vor munci niciodata, desi banii pe care ei ii primesc cumva pe nemerit, ii dau oamenii gospodari pe tigari 1 data la maxim 2 saptamani nu pe luna happy

| Violleta2022 a răspuns:

Pai ce vrei, fara nici o calificare, fara nici un studiu, fara nimic profesional si tu la 17 anisori, vrei sa primesti salarii mari?

| dullcat a răspuns:

Buna.Si eu consider ca ai teluri destul de mari pentru varsta frageda de 17 ani.Pe masura ce trece timpul vei capata experienta si vei putea avea pretentii la salariu.Totusi, nu ar fi mai ok sa-ti termini studiile mai intai?

| StoicAnalysis a răspuns:

Pe ceva ii cheltui tu de ramai mereu pe 0. Presupunand ca stai la ai tai si platesti maxim jumi-juma facurile si mancarea parintilor unde stai, ar trebui sa ramai cu ceva bani. Apropo, full time inseamna 8 ore de munca. Si la 17 ani e aproape imposibil legal sa muncesti 8 ore. Deci ori muncesti la negru/gri, ori ne minti.

Lasand asta la o parte, daca mananci mult fast food sau mancaruri gata preparate de la magazin, asta ar fi o cauza pentru pierderea ta financiara.

| MistarGoGu a răspuns:

Asteapta sa faci 18 si iti faci frumușel firma! Daca NU stiai munca prin contract este cea mai taxată! Si nu doar la noi prin toata Europa este asa!
Prin firma sau PFA iti vei putea deduce *( scădea ) multe cheltuieli legate de domeniul in care vei activa *( combustibil auto, rata leasing la masina, chirie la un birou sau spatiu, scule &unelte, consumabile )!
Exemplu :
Incasezi lunar 12.000 Lei
Deduci chirie 2000
Utilitati 800
Combustibil 200
Rata masina 800
Abn. Telefon 100

12.000 - 3900 =? La suma rezultata platesti impozite!
Sumele sunt date informativ sa înțelegi sistemul!

| StoicAnalysis a răspuns (pentru MistarGoGu):

Ai uitat sa specifici si taxele pe venit pe care trebuie sa le dai la stat straight face. Un PFA de exemplu plateste din start 16% impozit pe venit. diferite procente pe alte taxe inventate de stat... Cel mai bunprieten al meu are firma lui si da bani la stat de se caca pe el. Fie ca ai firma ta, fie ca lucrezi ca angajat, statul roman tot va gasi o cale sa te reguleze.

| MistarGoGu a răspuns (pentru StoicAnalysis):

" statul roman tot va gasi o cale sa te reguleze '
ANAF-hardcore fara alifie si pe fata si pe dos...