| RockLegend a întrebat:

Nu stiu nici intrebarea asta la ce sa o pun dar chiar nu stiu unde

intrebarea mea este

semnul pe care il facem noi rockerii : degetul mic si cel aratator ridicate si mijlociul, inelarul si cel mare stranse este de fapt semnul pe care il fac satanistii? rog seriozitate

multumesc

5 răspunsuri:
| lola a răspuns:

Asa spune biserica si religia deoarece este semnul care il facea Anton Lavey, intemeietorul bisericii satanice din America.Mi se pare absurd sa demonizam anumite manifestari doar pentru ca ele nu mai concorda cu principiile trecutului.De multa vreme oamenii au o parere gresita despre muzica rock, ajungand chiar la concluzia ca este propagata de satanism.

| bump a răspuns:

Mana cu cele doua degete intinse paralel in sus pare sa fi reprezentat o amuleta de origini necunoscute, mano cornuta, care trebuia sa ofere protectie impotriva deochiului (acel malocchio al bunicii italiene a lui Dio) si in general a raului.

Degetele intinse intr-un fel similar par sa reprezinte insa si un gest de binecuvantare: un exemplu este pictura Rabinul cu pisica, de Natalya Goncharova, in care se vede in coltul din stanga sus mana lui Dumnezeu (banuim), coborand asupra rabinului cu exact acest gest. Aceasta interpretare ar explica si fotografia Papei de aici, surprins cu ambele maini in postura mainii incornorate, deoarece banuim ca Papa Ratzi nu incearca totusi sa ne conduca subliminal pe caile gresite ale Zeului cu Coarne.

Daca te uiti la o multime de rockeri la concert, o sa observi insa variatiuni de... "semnalizare": cei mai multi strang trei degete (simbolizand, in originile oculte, negarea Sfintei Treimi) si tin doua in sus, ca pe niste coarne. Unii ridica insa si degetul mare, intr-un simbol despre care probabil nu stie multa lume ca inseamna "te iubesc" in limbajul semnelor, incorporand initialele I (degetul mic), L (ove - indexul si policele), Y (ou - degetul mic si policele).

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Se numeste maloik si este un semn protector.prima data a fost folosit de Ronnie James Dio si de acolo a fost preluat de rockeri

| roby1106 a răspuns:

Este numit salutul diavolului

| Gabriella_2839 a răspuns:

Pai semnul cu degetul mic si cel aratator ridicate inseamna semnul dracului cu cele doua coarne.Rock on!\m/