| Annekie67 a întrebat:

O prajitura gustoasa, rapida, simpla si caruia nu-i trebuie multe ingredinte care ar fi? Cat mai multe sfaturi :***

2 răspunsuri:
| BloodAndPain a răspuns:

Chec.
Ingrediente:
6 oua
300 gr zahar
300 gr faina
100 ml ulei
un pliculet praf de copt
2-3 linguri cacao si dupa preferinte: nuci
stafide
rahar

Mod de preparare:
Dupa ce se bat bine albusurile se adauga treptat 6 linguri de apa rece apoi pe rand zaharul, galbenusurile, uleiul, faina si praful de copt stins. Se amesteca cu nuca taiata (sau rahatul, stafidele) si se toarna mai bine de jumate din compozitie in tava unsa si tapetata cu faina. Restul se coloreaza cu cacao si se toarna in tava peste cea alba.
Se da la cuptorul incins si se coace la foc potrivit.
Se serveste pudrat cu zahar pudra

| Anisoaraaaaa a răspuns:

Pai stiu eu o reteta dar sunt mai multe prajituri mai micute. sper sa te ajute.

170 gr faina
25 gr cacao
1 ling de parf de copt(sau bicarbonat)
1 varf de sare
2 oua
150 gr de zahar
Aaa si sunt un fel de prajituri cu cacao si sunt foarte gustoasewinking.
Mod de preparare:
Punem faina cu cacaoa parfaul de copt si sarea intr-un bol.
Apoi intr.o alta farfurie luam ouale si zaharul si batem biine.Dar ai grija sa retii o lingura de ou ca sa ungi prajiturile la final.
Apoi amestecam cele 2 (oul cu zahar cu faina+cacao+etc). poti folosi mixerul.
Coca rezultata o sa fie putin lipicioasa.
Iei putina coca pe rand si faci forma rotunda de prajiturii.Le pui intr-o tava unsa cu ulei si le lasii 20-30 de min.
Ca sa vezi daca sau facut infinge o frculinta in una dintre prajituri si daca nu ramane coca pe dintii ei inseaman ca sunt gatawinking>.
Spor la gatiit.
Fundaa plzpuppy dog eyes