| maru_5127 a întrebat:

Oare mai exista prieteni adevarati? ast si eu parerile voastre, desi eu nu cred ca mai exista asa ceva

Răspuns Câştigător
| Nicoleta a răspuns:

Probabil cunosti multe persoane, ai mult amici sau cunoscuti, dar prieteni adevarati sunt doar cativa.Cunoscutii sau amicii nu ii poti numara pe degete, insa prietenii adevarati ii numeri pe degetele de la o mana.
Oricat de bun si de adevarat ti-ar fi un prieten, la un moment dat tot vei ajunge si in situatii neplacute.
Nu cred ca atunci cand te certi si te impaci cu cineva in continuu se mai poate numi prietenie adevarata.
winking

12 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Exista. Dar sunt ca pasarile calatoare.Cand e vara, e cald si frumos sunt langa tine iar cand vine toamna cu ploile si cu frigul isi iau jucariile frumos si zboara spre tarile caldewinking

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Poţi spune că din toate persoanele care te înconjoară câţiva îţi sunt prieteni sau să spunem mai apropiaţi, dar prieteni adevăraţi nu. Fiecare până la urmă îşi va vedea de propriul interes sau vor interveni anumite lucruri pe parcurs ce vor face ca acest lucruru să se schimbe. Asta descoperi pe măsură ce înaintezi în viaţă, prieten adevărat nu ţi-e nimeni, nimeni nu-ţi vrea binele, fericirea etc. Era un citat : "Daca vrei sa intelegi viata, asta sa-ti fie invatatura dintru' inceput si temelia tuturor rationamentelor si dorintelor tale: nu ai drept la nimic si nimeni nu-ti este dator cu nimic, nici societatea, nici natura. Daca le ceri fericirea, esti un prost; iar daca te crezi nedreptatit pentru ca nu ti-o dau, esti inca si mai prost." şi are perfectă dreptate. Avem cunoştinţe, persoane cu care suntem mai apropiate, relaţii de rudenie dar nu prietenie, asta e ceva fals. Baftă!

daniela
| daniela a răspuns:

Da exista si atunci cand ii gasesti trebuie sa stii sa-i pastrezi si pretuiesti. Crede-ma e minunat cand ai astfel de persoane langa tine

| MonkeY a răspuns:

Pai mai exista dar totusi tu insasi ramai cel mai bun prieten al tau. funda?

| silverfaith a răspuns:

Nu exista prieteni pentru ca aia la care le zici prieteni sunt primi oameni care iti intorc spatele. Exista doar oamani cu care iti petreci timpu, mai important decat familia nu exista nimic!

| BAIATUL110 a răspuns:

Exista, dar mai rar big grin

daca un prieten foarte bun te-a tradat nu inseamna ca e si ultimul... o sa mai ai parte de " prieteni " din astea happy dar asta nu inseamna ca nimeni nu poate fi un prieten adevarat happy

prietenii adevarati de obicei sunt 1 2... happy

| ioandreii a răspuns:

Pai daca poti sa-i fi cuiva prieten adevarat cred ca mai exista. Intrebarea e: pot fi cuiva prieten cu adevarat? Si cred ca poti daca renunti la egoism si daca nu astepti recunostinta de la nimeni; si esti si mai fericit.
Atata timp cat ne intrebam: Cu ce ne folosesc noua celalti? Si vom cauta prieteni care ne servesc interesele, ne lauda, sau ne plac deoarece au aceleasi defecte ca noi si ne tolereaza mai usor vom ramane singuri chiar si in jurul la un milion de amici fiindca toti nutresc o prietenie fatarnica si rece ce are la baza sentimente egoiste.

| @ll3xXx@NdR@ :x a răspuns:

Depinde! eu m-am certat cu prietena mea cu care eram prietena de 3 ani! pentru ca ea avea un orgoliu prea mare,, si eu am dar eu nu ranesc oamenii cu el.si in niciun caz pe ea.eu pot spune ca de cand nu mai sunt prietena buna cu ea (((dar vorbim,, iesim afara etc))) mi-am facut alti prieteni de care m-am atasat... dar momentan mie bine asa si am vazut ce parsiva e lumea.as fi fost eu prietena adevarata pentru tine daca te cunosteam. oricum e clar ca se gaseste foarte greu un prieten adevarat!

| Allecsandra a răspuns:

Da. Eu cred ca exista, dar sunt ascunsi in cele mai ascunse locuri. Sa intelegi mai bine, un prieten bun? 1/100! bine. 2/100. Iti spun din propria experienta, cand am o problema daca ma pot baza pe 2, 3 prieteni e bine. happy Si eu sincer ma multumesc cu asta!

| Eu.si.atat a răspuns:

Da exista, dar foarte putini.

| andreimihai96 a răspuns:

Sigur ca exista, doar daca stii sa ii pretuiesti, si ei pe tine, sa aveti incredere unul in altul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista, dar sunt din ce in ce mai greu de gasit.In general, prietenii adevarati sunt cei pe care-i ai din copilarie sau din perioada adolescentei.