| anonim_4396 a întrebat:

Pentru fete!
Mi-a venit prima menstruatie in mai, mai concret pe 20 si a durat 4 zile. Acum imi intirzie cu 41 de zile ciclul. La inceputul lunii iulie am avut niste simptome premestruale: febra, dureri de spade, crampe abdominale, sanii ma dureau, dar nu mi-a venit totusi. Iar acum de vreo 4 zile imi curge un lichid de culoare maro. De ce imi intirzie si ce inseamna lichidul acesta?

2 răspunsuri:
| LenoreVoldaren a răspuns:

REPET: Deci, pe bune acum, nu mai există o zi fără ca o fetiță să pună astfel de întrebări? Întrebări ce au peste 10 răspunsuri fiecare! Răspunsuri corecte!
Hai să-ți răspund și să opresc odată și odată ''valul'' acesta de întrebări fără sens care se tot repetă. Îți întârzie ''perioada'' fiindcă ești doar în primul an! În primii doi ani este nereglat și poate să-ți apară oricând, atunci când nu te aștepți! De asemenea, nu numai că întârzie sau vine de mai multe ori pe lună (mai rar asta), dar variază și cantitatea și culoarea. Lichidul acela maro înseamnă că ți-a venit. Ia-ți repede absorbante și protejează-te!
Eu sunt deja în al doilea an și mai pățesc și eu așa. Nu trebuie să te sperii, nu-i nimic în neregulă!

| Ritsuko a răspuns:

Pai daca e a doua luna inca mai trebuie sa se regleze cateva lucruri. Acela nu cred ca este un lichid, cel maro; cred ca sunt niste pete care apar inainte sa-ti vina.Ar trebui sa discuti cu mama ta mai pe larg asta si cu medicul de familie.