| anonim_4396 a întrebat:

Pentru inceput...sa va spun "povestea" big grin Sper sa aveti rabdare sa cititibig grin
De curand, am fost impreuna cu un baiat (are 18 ani iar eu 16). Eram vecinihappy Parintii mei s-au despartit asa ca eu m-am mutat, locuiesc acum cu mama. Nu m-am mutat din oras, ci din acea zonahappy. Cat timp am fost vecini, ieseam in fiecare zi impreuna, fiind iubit si iubita (nu am copilarit impreuna. Ne cunoastem de vreo 2 luni). El m-a prezentat prietenilor lui, ieseam cu toti prin parc etc. Mi-a dat de inteles ca ma place.Si eu il placeam iar, pe parcurs, am ajuns sa-l iubesc.
De cand m-am mutat (in alta parte a orasului), am mai vorbit de cateva ori la telefon si prin sms-uri. El a fost ultimul care a sunat. Iar de atunci n-a mai dat niciun semn de viata. Nu stiu ce sa cred: asteapta sa-l sun eu sau m-a uitatcrying Mie imi este dor de el..."ceva" imi spune ca si el se mai gandeste la mine. A vorbit cu o prietena de-a mea pe mess si cand l-a intrebat daca are prietena, a cam ezitat raspunsul, insa, pana la urma, a spus ca nu are.
Nu ne-am certat niciodata. Ne simteam foarte bine impreunasad
Sunt sigura ca avea sentimente pentru mine.
Ce credeti ca ar trebui sa fac? crying Incerc sa-l uit, dar nu pot pentru ca orice as face, imi zboara mintea la el, mai ales cand trec prin locurile prin care ne plimbam sigh
Vreau niste sfaturipuppy dog eyes
Multumesc mult kiss pentru rabdarehappy
Dau funda si voturi la ceilaltihappy

Răspuns Câştigător
| BEmanuel87 a răspuns:

El a fost ultimul care a sunat - asa inteleg din ceea ce spui. Nu crezi ca ar fi randul tau sa o faci?

Dilemele voastre pleaca de la ideea ca va concentrati analizele asupra propriei persoane. Spui ca nu ai curaj sa il suni, dar hai sa ne punem putin in locul lui: el a sunat si totusi nu a mai vazut nici un semn din partea ta. Deci a facut primul pas, dar tu nu ai reactionat. Nu crezi ca el e mai indreptatit sa creada ca tu esti aia care nu il mai vrea din moment ce nu ai dat nici un semn dupa telefonul lui? happy

11 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Incearca sa iti ocupi timpul cu alte activitati care sa te faca sa-l uiti si incearca sa nu te mai plimbi prin zonele prin care te plimbai cu el.

| DangerLove a răspuns:

Daca parintii tai au divortat asta nu inseamna ca ai restrictie sa mergi la tatal tau. Eu stiu ca de la 8 ani poti sa alegi cu cine stai (sau 12?), si tu ai ales-o pe mama. Ok dar asta nu te opreste sa mai treci pe la tatal tau.

Eu zic asa:
Te duci la tatal tau, stai cateva zile in care iesi cu el afara, si ii observi comportamentul. Il intrebi daca ti-a simtit lipsa, incearca sa ii dai niste semne.Fii cat se poate de naturala, nu incerca sa te exprimi intr-un anumit fel.

Asta e parerea mea. Sper ca ti-am fost de folos :*.

| anonim_4396 explică (pentru DangerLove):

Si eu m-am gandit sa procedez asa, insa tatal meu e foarte suparat ca am ales sa stau cu mama. Mi-a spus sa uit ca mi-a fost tata asa ca nu ma pot duce la el, dupa cearta pe care am avut-o din cauza alegerii mele.
Oricum, iti multumesc pentru raspunshappy

| DangerLove a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai pentru ce :*.

| Urmichange a răspuns:

Buna, din povestea ta am inteles ca lui ii era comod sa iasa cu tine atita timp cit erai in preajma. Odata ce ai plecat, lui nu ii este comod sa vina pina la tine ca sa va intilniti.
Daca nu te mai suna inseamna ca (scuze ca o spun) posibil nu-i mai trebuiesti!(( Mai ales ca a spus acelei fete ca nu are prietena.
Daca vrei sa uiti de dinsul pot sa-ti dau citeva sfaturi, dar o sa fie dureros. Cel mai repede va trece daca o sa te starui sa iti amintesti toate momentele frumoase petrecute alaturi de el. Acestea incetul cu incetul te vor obosi si gindurile vor trece singure. O sa observi ca te doare sa iti amintesti de el si creierul, sufletul tau nu vor dori aceasta durere. (asta este dupa propria experienta. In citeva saptamani nu am mai vrut sa mai aud de fostul prieten si imi era paralel de tot ce se lega de el). Succes si incearca sa rabzi durerea pina trece.
P. S. in caz ca decizi sa-l telefonezi--> incearca dar nu te astepta la ce-i mai bun! oricum, poti sa incerci, poate totusi mai simte ceva pentru tine!

| anonim_4396 explică (pentru Urmichange):

Si dupa ce am plecat, mi-a mai propus de cateva ori sa ne intalnim, insa eu eram ocupata cu pregatirea la matematica pe care nu am putut sa o aman... iar el nu a mai insistat cu intalnirile. Si incep sa cred ca eu sunt cea vinovata, din cauza mea ne-am indepartat... Poate el a crezut ca nu vreau sa ne intalnim sad crying

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, nu este nevoie sa-l uiti dar incearca macar sa il suni. Poate inca te mai iubeste.Ai putea sa pui o prietena sa il intrebe daca te mai iubeste

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Faza e ca nu am curaj sa-l sun... a trecut atata timp de cand nu l-am mai sunat si nu stiu cum o sa reactioneze.straight face :-

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsurihappy V-as fi dat tuturor funditahappykiss M-am hotarat foarte greu pentru ca toate raspunsurile imi sunt de foloshappy
Multumeschappy

| ciufuliiciii a răspuns:

Daca pentru simplu fapt ca te-ai mutat se comporta asa atunci nu cred ca te merita si mai ales nu merita sa-l iubesti, nu iti spun sa incerci sa-l uiti pentru ca stiu ca e greu, ce vreau sa-ti spun e ca mai bine sa te gandesti pe viitor la l ca la un prieten si sa incerci sa iesi altcineva, dar bineinteles mai intai sa vorbesti cu el si sa lamuriti situatia, sa-i spui ca tu il iubesti dar daca nu e reciproc atunci fiecare artrebui sa-si vada de drumul lui. Sper ca te-am ajutat :* Funddaa?>big grin

| alya26 a răspuns:

Pai ce sa zic! Eu cred ca ar trebui sa-l suni sau sa vorbesti cu el pe mess!
Vezi si tu care e treaba daca chiar iti place de el. Suna-l vorbeste cu el si intreaba daca e cu cineva sigur, daca vrea sa va intalniti si poate asa vei fi mai bine si nu stiu eu daca eram in locul tau il sunam si ii ziceam sa ne intalnim! Sper ca ti-am fost de ajutor big grin