| alejinxique a întrebat:

Pentru liceeni: La ce profil sunteti si la ce facultate doriti sa mergeti mai departe? La ce job(uri) v-ati gandit?

1 răspuns:
| Mayhem_8215 a răspuns:

Sunt la profil real, matematica-informatica. Are rost sa zic ca fac 4 ore de romana, 2 de franceza, 2 de engleza si una de informatica, respectiv 2 de TIC?! Fratilor, sistemul va/ne distruge. In 4 ani, nu te poti axa pe ceva, pentru ca iei teapa din diferite motive. Economie fac 1 an, daca vreau sa intru trebuie' sa dau bani sa-mi iau manuale pentru nu stiu cate clase. De unde?! Vreau IT? PAI CU O ORA MANCATI-AS?! Dau test, teza, iau pe 5, ma simt implinit. La fel ca si la alegerea liceului, in perioada bacului ma hotarasc exact unde continui, pentru ca pe parcurs se schimba multe ( doamne ajuta si anumiti profesori ). Macar la bac stiu sigur ce optiuni am. Cat tine de o viitoare profesie ( termenul de job este pentru mine cum e ''popa'' pentru atei ), trebuie sa fie ceva care sa-mi placa, dar desigur sa-mi asigure si existenta. In fine, mai mult ti-am raspuns la intrebare enumerand parerile mele de bine despre sistemul educational laughing.

Salut!