Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Daca parintii vostri v-ar obliga sa mergeti la o facultate pe care au urmat o si ei dar voi nu va doriti asta, ce ati face?

Răspuns Câştigător
| VerdeLila a răspuns:

Ai cateva variante:
- le explici de ce vrei sa faci facultatea aleasa de tine
- daca dispui financiar, faci facultatea pe care ti-o doresti, fara sa tii cont de ei
- daca dispui de suficienta materie cenusie, le studiezi in paralel
- ia n considerare facultatea propusa de parinti; poate e una de viitor, te pot ajuta la licente cu practica, iti creeaza un inceput daca ei lucreaza in domeniu...si pe al2lea plan sa ramana sa faci facultatea pe care ti-o doresti.
Succes!

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Le zic nene eu fac ce vreau cu corpul meu laughing

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Intr-adevar, dar dupa daca iti zice du-te cu "corpul tau si castigati painea, ce faci?
laughing nu toata lumea e de la 18 ani pe picioarele lor

cat despre topic, le explici de ce vrei sa mergi in alta parte, daca e unu mai bun nu vad de ce nu tear lasa sa pleci unde vrei

| Duucu a răspuns:

Îi voi convinge să mă lase.Ce poate fi mai simplu?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Angy,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parintii mei n-au mers la facultate deci pica chestia asta.hee hee

| unprietenaproape a răspuns (pentru anonim_4396):

Si nu te obliga/ te-au obligat sa mergi la una? oricare

| anonim_4396 explică (pentru unprietenaproape):

Nu, parintii mei intotdeauna m-au lasat sa decid.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Norocosule. Si ce ai ales? Ma plictisesc atat de tare si nu am cu cine vb. scuze.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pana acuma m ales doar liceul si profilul acestuia. Pna la facultate mai am ceva.

| TOOL a răspuns:

Eu le zic in fata ca nu vreau la acea facultate.

| diaac a răspuns:

As face orice as putea ca sa nu imi pierd atata timp din viata cu ceva ce nu mi se potriveste...

Oricum, eu am terminat facultatea pe care mi-am dorit sa o fac. As mai vrea sa fac o alta facultate (tot dorita de mine), daca timpul si finantele imi permit.

Din fericire pentru mine, parintii mei nici nu ar fi putut sa ma oblige sa urmez facultatea urmata de ei. Eu si parintii mei avem profesii si talente total diferite. N-as fi rezistat nici o luna la facultatea pe care au facut-o ei.

| anonim_4396 explică (pentru diaac):

Pot sa te intreb care? sunt curioasa

| diaac a răspuns (pentru anonim_4396):

Am facut psihologia si mi-ar placea sa fac si limbi straine la un moment dat.

| d33a15 a răspuns:

Trebuie sa-ti impui punctul de vedere.totusi e viata ta.si tu decizi ce e mai bine pentru tine.trebuie sa le explici astawinking

| Didishorr a răspuns:

Eu le-as spune ca nu vreau sa merg si as merge la ce facultate vreau. As face ce imi place. Nu trebuie sa asculti si sa faci ce zic altii, fa ce vrei tu

| StefanR0 a răspuns:

Nu mi s-a intamplat asa ceva si nu o sa se intample pentru ca parintii sunt intelegatori.Cel mai bine ar fi sa le explici cu orice resursa scopul tau in viata si anume ca ai viata ta proprie pe care vrei s-o traiesti cum doresti, sa faci ce vrei atata timp cat esti constient de consecinte si toate cele.Ei si-or dori cel mai bun lucru pentru tine dar trebuie sa-i faci sa inteleaga.Eu nu-i cunosc pe parintii tai ca sa iti spun ce si cum dar intotdeauna trebuie sa recurgi la vorba.Si profita de avantajul asta:tu esti copilul lor si intotdeauna vor pune mai presus de orice viata ta.Lasa-l pe tatal tau sa vorbeasca daca nu e de acord pentru ca asa sunt ei dar sa faci tot ce crezi de cuvinta.Sti,noi ne creem drumul in viata.Parintii ne dau impulsul fara de care n-am putea trai dar cateodata, acel impuls ajunge sa devina ca un bec incandescent.

| NataliaBabalici a răspuns:

Eu as merge pe drumul parintilor

| Becky18 a răspuns:

Incearca sa le explici. Mai sunt cazuri care plec la facultati care nu le plac si sfarsesc sa repete anul sad... Totusi incearca sa vorbesti cu parintii tai...winking

| deniimickey05 a răspuns:

Mmm..Ar trebui să te lase să faci ce îți place.
Încearcă să le explici la ce facultate vrei tu să mergi, încearcă să-i convingi. big grin