| AlysaAly a întrebat:

Pentru toti cei care sunteti pe TPU! Vreau parerile voastre despre 2012.
Sunteti speriati de ce se va intampla sau stati linistiti crezand ca totul va fi bine, si nu vom patii nimic?
FUNDITA pentru cel care imi va da un raspuns clar despre acest eveniment de care toata lumea se teme.

Răspuns Câştigător
| MissyD a răspuns:

Ok... sa iti spun chestia cu mayasii si calendarul lor in care zice ca vom muri in 2012. Tzeapa! Nu zice asa ceva! Mayasii erau foarte dezvoltati si isi faceau calendare proprii cu chestii naturale, etc. La un moment dat, urma un razboi foarte puternic cu un popor european. Fiind pe ultima suta de metri cu pregatirile pentru lupta, oamnii, logic, s-au oprit din facutul calendarului ca sa se bata cu aia laughing. Intamplarea face ca ei au ramas la anul 2012. Din cauza asta toata lumea zice ca mayasii si-au oprit calendarul pentru ca atunci va fi sfarsitul lumii, dar e total neadevarat, pentru ca si-au oprit calendarul fiind atacati de europeni. [E adevarat, mi-a spus proful d istoriewinking ]
Funda? big grin

3 răspunsuri:
| VadTot a răspuns:

O alta prostie mare extrem de mare. sincer eu am prisn vremurile cind se credea ca sfirsitul lumii va fi in 1999 2000 ceva de genul asa ca de atunci eu nu mai cred in asa ceva si daca as putea i as fi dat in judecata pe toti cei se d au mari oameni de stiinta smd si spun despre un anume an ca va fi sfirsitul lumii eu nu cred in sfirsitul lumii si mai ales ca cineva poate sti macar anul cind acesta se va intimpla deci cred ca nu ar trebui nici macar sa ti faci cea mai mica grija ca va fi un sfirsit al lumii in 2012.asa ca fa ti fara griji planuri de viitor si bucura te de viata si distreaza te fara nici un pic de grijalaughing))

| misu a răspuns:

Ia o clar.nu mor caii cand vor cainii

| Windswept a răspuns:

Sunt ocupat si nu iti pot da un raspuns asa clar dar.sa iti explic.In istoria lumii, sfarsitul trebuia sa fie si in 2000, si in secolul 20, ma rog cred ca ai prins ideea.Desi mayasi erau un popor foarte dezvoltat, sunt putin sceptic.Am citit undeva ca de fapt nu e 2012, in 20.si ceva.Sunt multe articole pe aceasta tema.