| SuntFataa a întrebat:

Peste 3 zile voi lua masa cu niste prieteni si prietenii lor. Eu nu cunosc decat 3 persoane, restul ( 7-8 persoane) nu ii cunosc.
Cand ajung acolo sa dau mana cu fiecare, politicos, si sa ma prezint? Dupa mine asa as face dar ma gandesc totusi ca sunt 7-8 persoane si asta ma pune pe ganduri, adica pana fac asta cu toti... o sa dureze ceva si atentia o sa fie asupra mea. ( masa va fi la o prietena acasa)

Răspuns Câştigător
| MeForeverAlone a răspuns:

Am o idee mai bună. De ce nu vorbești cu prietena ta și o rogi pe ea să facă prezentările? Adică, ceva gen,, Ea e prietena mea, și o cheamă..."
Iar după aceea vin ei și dau mâna cu tine dacă vor, dacă nu tu stai liniștită. În plus, dacă sunt băieți, nu ar trebui să te duci tu să dai mâna cu ei, lasă-i pe ei să vină să dea mâna cu tine. Salută-le pe fete eventual și dă mâna cu ele, iar dacă totuși de simți stânjenită sau ții foarte mult la bunele maniere dă mâna cu toți. Și ce dacă e toată atenția asupra ta? Până la urmă, sunt 7-8 persoane care se cunosc foarte bine iar tu vei fi cea nouă, așa că vor vrea să te cunoască. Nu ar fi mai bine să le dai ocazia asta? Până la urmă veți lua masa împreună.
Nu știu, zic și eu happy
Baftă!

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

In mod normal ar trebui sa te prezinte gazda. Dar da, eu as zice sa mergi pe la fiecare sa te prezinti, intr-un mod mai subtil mai ales din punct de vedere auditiv. Nu trebuie sa te apuci sa-ti urli numele sau ceva, doar suficient cat sa va auziti. Sau eventual poti face un salut general pentru toata incaperea si sa faci cunostinta doar cu cei de pe langa tine, ca oricum cu ceilalti pe moment n-o sa prea ai cum vorbi.

| darrio2007 a răspuns:

Sa te prezinte prietena ta tuturor. Este mult mai frumos.Sau,cand intri, fara inhibitii, spui singură:
Hello, sunt Adina (exemplu).

Răspuns utilizator avertizat