| xxGhost99xx a întrebat:

Phineas si Ferb e bazat pe intamplari reale? De cateva zile incoace tot aud ca se bazeaza pe un jurnal scris de o fata 'Candace' si apoi am vazut videoul asta...
http://www.youtube.com/watch?v=NuktK9irzgk
Care e adevarul?

14 răspunsuri:
| iRobby a răspuns:

Phineas si Ferb este intr-adevar bazat pe intamplari reale. Si eu am citit pe Facebook despre asa ceva, si apoi de plictiseala am cautat singur pe Google. laughing

| xxGhost99xx explică (pentru iRobby):

Da, dar atunci de ce creatorii si wikipedia sustin alta poveste? http://en.wikipedia.org/wiki/Phineas_and_Ferb

| iRobby a răspuns (pentru xxGhost99xx):

Eu cred ca ei nu vor sa sperie toti copiii mici. Cine s-ar mai uita daca ar mai sti cum s-a terminat povestea adevarata?! Oricum, nu sunt nici eu sigur. Tot ce citesti, poate ca nu este adevarat.

| xxGhost99xx explică (pentru iRobby):

Dar de ce acum, totusi au 'aflat' povestea, cand serialul ruleaza deja de peste 6 ani. BTW... am aflat o teorie cum ca si casa foster e bazat pe intamplari reale si ca Frankie si Mac sunt bolnavi mentali WTF

| iRobby a răspuns (pentru xxGhost99xx):

Asa este, die Casa Foster am auzit de mult, asta oricum poti sa crezi mai mult, dar, mie imi este indiferent xD nu mai mai uit la asa emisiuni de mult.

| xxGhost99xx explică (pentru iRobby):

Ciudat.

| Ciubotaru28Mirela a răspuns:

Citisem pe creepypasta ca Phineas si Ferb au murit intr-un accident cu bicicleta, iar Candace nu le-a putut accepta moartea.Practic,in mintea ei, ei doi erau inca in viata.Si din cauza ca ei obisnuiau sa construiasca mereu cate ceva in garaj cu tatal lor, candace cam hiperbolizeaza ceea ce fac ei.Parintii au dus-o la un spital, ea a luat o supradoza, ceea ce a facut-o sa aiba noi iluzii(motiv pentru care a aparut Perry si zebra aia vorbitoare).
In final ea a ramas la spital gandindu-se la Phineas si la Ferb.Asta ar fi motivul pentru care in desen e mereu vara.Si bunicii care apar in aceleasi episoade ca si zebra aia vorbitoare cica sunt de fapt doctorii care vin s-o verifice.
Povestea pe care o stii tu am vazut-o si eu acum cateva zile pe facebook, si daca stai sa te gandesti, sunt doar simple teorii nascocite de minti obosite.

| AlexaDramaQueen a răspuns (pentru Ciubotaru28Mirela):

Teoria Desenului Phineas and Ferb:
Mama lui Phineas si Candace a divortat iar in urma celei de a 2 -a casatorii l-a avut pe Ferb care la nastere a avut o infectie la creier care a dus la retardism ( din cauza asta nu prea vorbeste in serial). Phineas era hiperactiv iar Candace era schizofrednica si isi imagina ca Phineas si Ferb construiesc lucruri in timp ce mama lor era plecata. nevazand mama sa ce fac cei doi frati Candace a facut un jurnal in care scria tot ce fac ei cand mama lor era plecata. intr-o zi mama sa si-a facut griji pentru ea si a dus-o la un terapist pe nume Doofenshmirtz care i-a dat niste droguri care o fac sa se simta mai bine.din pacate Candace a ajuns dependenta de droguri si a murit dupa ce a luat o supradoza. dupa moartea ei mama s-a a luat jurnalul dupa care a mers la Walt Disney Picture pentru a face un serial in memoria ficei ei. Asta este varianta pe care am auzit-o eu.

| Gherghel_Bianca_1999 a răspuns:

Se pare ca mama lui Phineas si a lui Candace s-a desparţit de tatăl acestora cand cei doi erau mici, iar la un an s-a recăsătorit cu tatăl lui Ferb. Din păcăte, Ferb s-a nascut cu un handicap mintal si de asta nu prea vorbeşte in serial, dar asta e una din problemele care bântuie familia lui Phineas. Candace suferea de schizofrenie, ea mereu işi imagina ca cei doi fraţi ai ei fac construcţi de neimaginat si ii spunea mamei ei, aceasta nu a avut niciodata ocazia sa vadă ce vede ea pentru că era doar in imaginaţia lui Candace.

Din cauza că mama ei nu a vazut niciodată ce făceau fraţii ei, a ţinut un jurnal unde scria tot ce a ce construiesc fraţii ei. Intr-o zi mama ei s-a dus cu ea la doctorul Doofersmith care i-a prescris niste droguri pentru a-i calma ieşirile, din păcate Candance a devenit dependenta de droguri si lua mai multe decat trebuia. Până intr-o zi cand a decedat si a fost găsită de mama ei cu jurnalul in mănă.
Mama a citit tot acel jurnal si dupa care s-a dus la Walt Disney Pictures pentru a le cere să facă un desen animat in memoria ficei sale.
Tristă poveste, nu? Eu am rămas şocată când am aflat tot ce v-am povestit mai sus.

| Nico1Tha a răspuns:

Eu am gasit povestea reala a mai multor povesti"

Phineas and Ferb:
Se pare ca mama lui Phineas si a lui Candace s-a desparţit de tatăl acestora cand cei doi erau mici, iar la un an s-a recăsătorit cu tatăl lui Ferb. Din păcăte, Ferb s-a nascut cu un handicap mintal si de asta nu prea vorbeşte in serial, dar asta e una din problemele care bântuie familia lui Phineas. Candace suferea de schizofrenie, ea mereu işi imagina ca cei doi fraţi ai ei fac construcţi de neimaginat si ii spunea mamei ei, aceasta nu a avut niciodata ocazia sa vadă ce vede ea pentru că era doar in imaginaţia lui Candace.

Din cauza că mama ei nu a vazut niciodată ce făceau fraţii ei, a ţinut un jurnal unde scria tot ce a ce construiesc fraţii ei. Intr-o zi mama ei s-a dus cu ea la doctorul Doofersmith care i-a prescris niste droguri pentru a-i calma ieşirile, din păcate Candance a devenit dependenta de droguri si lua mai multe decat trebuia. Până intr-o zi cand a decedat si a fost găsită de mama ei cu jurnalul in mănă.
Mama a citit tot acel jurnal si dupa care s-a dus la Walt Disney Pictures pentru a le cere să facă un desen animat in memoria ficei sale.
Tristă poveste, nu? Eu am rămas şocată când am aflat tot ce v-am povestit mai sus.

Ed Ed and Edy:
Cei trei nebunatici care trăiau intr-o eternă vară şi fără parinti au în spate o poveste sumbră si macabră.

Conform unei teorii, cei trei Ezi sunt tineri blestemaţi care au murit in diferite epoci ale istoriei si acum nu se mai pot maturiza, fiind prizonieri ai purgatoriului. Se pare că au existat un Ed, Edd si Edy si au trăit intre anii 1903-2000. Niciodată nu s-au intâlnit, nici unul nu ştia de existeţa celuilalt si totuşi toţi au murit la vârste fragede.
Rolf (1903 ) este primul care s-a născut ( băiatul cu animalele din serial), el împreuna cu familia sa incercau sa faca o fermă si sa fie cineva in lumea aceasta. Se pare ca Rolf a murit in 1903 când curaţa la animale si un taur la impuns direct in piept.
Johnny (1922) a murit dupa o lungă luptă cu tubercoloza.
Edy (1939) s-a nascut in New York, dar s-a mutat in 1932, era un smecheraş şi prostea copii ca si in serial. A murit in incercarea de a traversa un rau inot dupa ce a fraierit cativa pusti pentru câţiva dolari.
Sarah si Ed (1953) s-au născut in timpul ce lui de al Doilea Razboi Mondial. Sarah vroia mereu sa fie şefa si sa controleze totul, iar Ed era un copil simplu. Au murit intr-un acccident de maşină.
Nazz (1979) este cea mai frumoasa fata din desen, cea care intorcea capetele baietilor. Era foarte răsfăţă de parinţii ei. Dintre toţi copiii a avut cea mai macabră moarte. In vara anului 1979, un criminal in serie a evadat si ca sa se ascunda, a ajuns in casa ei. Dupa ce e violato, a omorato impreuna cu familia ei.
Edd(1989) este deşteptul serialului. Se pare că era fiul unor oameni de ştiinţă şi el la rândul lui era pasionat de ştiinţă. A murit când făcea un experiment de al sau şi din cauza că a amestecat mai multe substanţe casa lui a luat foc. Bad luck, isn`t it?
Jimmy (2000) prietenul Saharei in serial, ca si in film in viata reala el rămâne un copil retras si bolnăvicios, iar parinţii lui erau foarte protectivi cu el. A murit din cauza leucemiei.

Aţi ramas şocati, nu? Ce coincidenţa si eu. Acestea sunt doar cateva desene care au in spate o poveste devastatoare

Eu am gasit raspunsurile p-e un site din curiozitatea celor povestite!
Funda?

| DelNiko2004 a răspuns:

Asta este adevarul adevarat! O mama o avea pe candace si pe phimeas.La a doua casa torie la avut pe ferb dar cand la nascut a avut o infectie in sange de asta ferb nu prea vb.Candace suferea de schizofrenie si isi imaginea ca fratii ei construiesc tot felul de lucruri.Deoarece mama ei nu primdea ce fac fratii ei in imaginatia ei ea si-a facut un jurnal unde scria tot ce fac fratii ei si tot ce simte.La un momentdat mama ei si a dus-o la un phsiatru care i-a recomandat anumite droguri pentru a se linisti.A devenit dependenta si a luat intr-o zi o doza mare.A decedat peloc.In memoria ei mama ei i-a dus jurnalul la disnney.Si asa s-a facut serialul phimeas si ferb.

| Dumitru_Alina_1993 a răspuns:

Eu una cam cred ca este adevarat! eu m-am cutremurat cand am citi pe facebook, dar acum nu stiu. fiecare face ce vrea si crede ce vrea. poate fi 50% real si 50% nu e cam jumi-juma. Dar aceasta poveste este cutremuratoare

| xxGhost99xx explică (pentru Dumitru_Alina_1993):

Totusi povestea nu prea pare plauzibila

| Juniorul_Neymar_1998 a răspuns:

Nu mai visati atata... Sunt doar desene care alea sunt facute pentru un sens dar Phineas si Ferb nu sunt adevarate pe scurt niciun desen nu este adevarat... Ce Scooby doo era adevarat?laughing)) in afara de Disney-Film cu oameni adevaratilaughing)))