| XMaDiKaX a întrebat:

PLs dau funda:X Cum se calculeaza reducerea? pls sa ma ajutati))problema este:
Dupa o reducere de 20% preyul este de 320 lei.Sa se determine pretul produsului inainte de reducere.

Răspuns Câştigător
| Anduuu a răspuns:

Notam pretul initial cu X! Deci x-20% din x =80%din x
80%din(inmultit cu) x=320=>x=320*100/80=400!
Verificam:20/100*x=20/100*400=80-aceasta este reducerea
pretul dupa reducere=400-80=320

Pentru neclaritati da-mi un mesaj!

| adrii22 a răspuns (pentru Anduuu):

Pentru ea, care nu stie, ar trebui sa-i explici de unde vine acel 80%! nu are nici o relevanta raspunsul tau. nu miza doar pe faptul ca tu stii cum sa rezolvi, e bun raspunsul, dar daca ea ar dori sa mai faca un exercitiu modelul tau nu l-ar ajuta!

1 răspuns: