| Mistiqueh a întrebat:

Poate va parea penibil, dar am un "blocaj mintal" in legatura cu acest lucru...
Am cunoscut un baiat pe la jumatatea lui februarie pe un grup de tumblr pe whatssap...Ok. Am vorbit cu el..ne-am imprietenit, cunoscut mai bine, si acum vorbim din ce in ce mai des...se pare ca am ajuns sa tin super mult la el, dar problema este ca el e din BUCURESTI si eu din BOTOSANI. *aprox. 600km distanta*
Eu am aproape 16 si el aproape 18...nu stiu ce sa fac, cum sa procedez, sa-mi stapanesc sentimentele si sa incerc sa-l uit sau sa dau frau si sa....nu stiu, nu sunt mari sanse sa ne vedem prea curand, pentru ca eu vara asta sunt plecata, iar el nu prea poate veni pana aici, la fel si eu, nu pot ajunge pana acolo.
Cum sa procedez, ce sa fac...?

4 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Haide mai, termina acum! Esti adolescenta! Viata ta nu inseamna doar iubiti!
Gaseste-ti altul, nu trebuie neaparat iubit, poate fi si prieten

| neutrino a răspuns:

Daca o banala distanta de 600 km sta in calea fericirii voastre, atunci renuntati si cautati-va fiecare perechea loco si nu mai credeti in minciuni gen "dragostea nu depinde de varsta, marime si distanta"!

| RainmakerX a răspuns:

Hey!
In primul rand,aceste sentimente au o baza incerta. Oricine poate sa scrie ceva si sa gandeasca altceva...
In fine, acel baiat pare sa fie altcumva, dar trebuie sa incerci sa-l uiti! Iesi si intalneste alti baieti care sunt mai aproape de tine! Gaseste pe altcineva care sa te inteleaga, doar nu o fi doar unul asemenea acelui baiat.
Intr-adevar, te inteleg perfect. Hai sa-ti dau un mic exemplu. Ai nevoie de un anumit obiect.Il gasesti pe un site de cumparaturi de prin cine stie ce tara si o sa te chinui sa faci rost de el, in timp ce vecinul tau poate ca are acel obiect si il vinde cu 5 lei... intelegi unde bat? Stiu ca am exagerat dar este cam acelasi lucru. De ce toata lumea cauta numai lucruri/sentimente care nu se pot realiza decat cu mult efort?
Iesi in lume si intalneste mai multe persoane de aceeasi varsta ca tine, care sa te inteleaga si sa-ti impartaseasca sentimentele. Nu este greu doar ca o sa dureze ceva...
Nu ii spune ce simti! Ai complica lucrurile! Stii care este politica mea?(Ce imi spune mie tata din cand in cand?)
"Decat rau pentru doi, mai bine rau pentru unul." Asa ca mai bine incearca sa gasesti pe altcineva decat sa complici lucrurile si pentru el, asta daca tii la el... Daca simte ceva pentru tine (atat de profund) atunci va face posibila intalnirea voastra in realitate.
Mai mult de atat nu ai ce sa faci.Este doar parerea mea! Relatiile la distanta au nevoie de mult efort ca sa nu se stinga.
Succes!

-Blytz-

| Mistiqueh explică:

Mhm...mda, nu zic că nu ies în oraș, o fac, dar sunt o persoană complicată din punct de vedere psihic și e foarte greu să mă poți înțelege. Am realizat că el îmi deschide ușor mintea, și mă face să dau frâu liber gândurilor mele...nu prea vreau să renunț la el...