| Ionita_Alexandra_1981 a întrebat:

Pot sa ma transfer la alt liceu din semestrul al 2-lea dar la același profil? (Gen in clasa a 9-a ca nu am intrat unde am vrut și vreau sa am medie mai mare sa intru pana la urma unde vreau...)
Dau funda :X ❤️❤️❤️

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

La alt liceu nu poti decat dupa primul an eventual si nu e garantat ca te si primesc. De la un profil la altul mai poti dupa un semestru.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai avut media de admitere necesara pentru liceul unde vrei sa te transferi nu poti face transferul dupa sem.I. Il vei putea face abia dupa cl. a IX-a si numai daca media de promovare a acestei clase este cel putin egala cu media de promovare a ultimului clasat din clasa unde vrei sa te transferi.

| Ionita_Alexandra_1981 explică (pentru Ioandelasal):

Deci nu pot decât la sfârșitul anului? Unii copii au spus ca s au transfera după terminarea primului semestru?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ionita_Alexandra_1981):

Daca n-ai avut media de admitere necesara pentru a intra la liceul respectiv n-o sa-ti aprobe transferul. Poate acei copii au avut media.

| Ionita_Alexandra_1981 explică (pentru Ioandelasal):

Deci daca vreau sa ma transfer după primul semestru se ia in considerare media admitere de la Evaluarea Naționala?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ionita_Alexandra_1981):

Da, asa este, conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 152. Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
a)în cadrul învăţământului liceal, elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul; în situaţii medicale deosebite, elevii din clasa a IX-a a învăţământului liceal pot fi transferaţi şi în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale judeţene/a municipiului Bucureşti, cu respectarea condiţiei de medie, menţionate anterior;
b)în cadrul învăţământului liceal, elevii din clasele X-XII/XIII se pot transfera, de regulă, dacă media lor din ultimul an este cel puţin egală cu media ultimului promovat din clasa la care se solicită transferul;"

| BlackRose03 a răspuns:

Da,te poti transfera, dar trebuie sa dai niste diferente si sa fie locuri libere.

| Kjhiok68945 a răspuns:

După a 2lea semestru nu cred. Dupa un an poți. Nu te lua după ce zic alții cum că trebuie să ai media de admitere cu ultima de la clasa respectivă. Astea nu se respecta. Știu o grămadă care aveau și 7.70 și s au transferat la o clasă unde s o intrat cu 9.70. Mult succes!