| LCD a întrebat:

Poti pleca din tara, cu avionul, fiind minor fara aordul parintilor?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Daca esti minor, poti pleca cu buletinul impreuna cu parintii sau cu un insotitor major care are o procura de la parinti.

22 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Pentru cei care spun ca nu mai informati-va. Eu am fost in situatia asta si am putut pleca. Au trebuit facute niste procuri la notariat traduse intr-o limba internationala si am putut pleca.

| dulc3'maria a răspuns:

Nubig grin

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Poti pleca numai cu un insotitor major care acordul parintilor(o procura data prin notariat).

| daii a răspuns:

Nu

by daiiwinking

mariana
| mariana a răspuns:

Minorii nu pot parasi tara fara acordul parintilor pentru ca acestia, fiind in ingrijirea parintilor, parintii raspund de asigurarea conditiilor materiale si sprituale pentru copilul lor, pana cand acesta va avea responsabilitatea pe care o confera majoratul.
Pentru "baceami" care sustine ca a putut pleca doar cu niste procuri facute la natar este bine sa intelegi ca tu, in acele procuri, aveai consimtamantul parintilor de a pleca in strainatate avand drept insotitor o persoana adulta. Deci nu ai plecat din tara fara acordul parintilor ci, acest acord a fost dat prin procura respectiva. Asa cum ai postat tu raspunsul, induci in eroare pe cel ce a pus aceasta intrebare. Eu cunosc acest lucru pentru ca fiind jurista de profesie stiu ca, minorii nu au capacitate de exercitiu si in lipsa acesteia, nu au dreptul de a calatori singuri atunci cand au chef, pentru ca acest lucru este ilegal si compania aeriana nu va permite calatoria cu avionul.
Pana la majorat, copii sunt sub tutela parintilor sau a altor persoane adulte, care au primit aceasta insarcinare, tocmai pentru a-i feri de lucruri neplacute pe care minorii, le-ar putea decide in necunostinta de cauza.
Nici tu nu-ti doresti de fapt sa te afli intr-o tara straina, fara un sprijin din partea celor ce ti-au dat viata, pentru ca nici acolo "gardurile nu sunt din carnati", iar pentru a trai ai nevoie de multe lucruri si mai ales de sfaturile celor care te iubesc si care vor doar sa te apere de tine insuti.
Multa sanatate si asteapta sa te maturizezi, pentru a nu "deraia" de la drumul cel drept.

mariana
| mariana a răspuns:

Chiar si in vacanta daca pleci iti trebuie banii necesari pentru calatorie, precum si consimtamantul parintilor. Multa sanatate si stai de vorba cu parintii tai si vezi ce-ti zic acestia.

| AnaisC a răspuns:

Nu doar daca ai semnatura de la parinty, sau daca vin sa dea declaratye in scrys ca poti avea grija de tine.

| daniDeeDee a răspuns:

Normal ca nu!

| ViVi a răspuns:

Nu poti singur fara acordul parintilorbig grinbig grin

| BuBuLyNa a răspuns:

Nu cred!

| LCD explică:

Mariana, nu am de gand sa fau de parinti sau mai stiu eu ce straight face
e vb despre o vacanta

| adelutza_9680 a răspuns:

Daca esti minor, nu poti pleca din tara cu avionul fara acordul parintilor. Poti pleca impreuna cu ei pe buletinul lor, dar singur nu.

| iiulia52 a răspuns:

Nu.

| DamnHotGirl a răspuns:

Nu.nu potihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu din cate stiu am plecat in Italia la 13 ani si mie'a trebuit procura... si mi'au dat insotitor de acl, o stat cu mine o stiuardezaz pana am ajuns acolo...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu nu poti ca si eu am fost si sunt in situatia ta si stiu ce inseamna dar asta este. Dar mai este o solutie pot parinti tai sa faca o procura in scris precum tu poti pleca singur si dar mai intii iti trebiu un test sichologic si si daca parinti sunt de acord poti pleca te asigur eu multa bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da se poate doar daca parinti tai sunt de acord sa pleci singur trebuie sa faca o procura precum tu pleci singur dar iti trebui un test sichologic si daca parinti sunt de acord poti pleca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok, sa zicem ca stau in Turcia, primesc de aici procura sa plec din tara spre Romania cu un major, apoi, din Romania incoa merge sa ma intorc? Sau cum, ca nu inteleg!?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau sa merg in Romania si sunt minor ce fac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum pot pleca cu avinul sigura dar sunt minora insa parintii imi dau acordul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| deefny_8061 a răspuns:

Raspuns: Nu poti, pentru ca minori nu au buletin si dupa cum vezi numai majori au voie, doar daca esti insotit de-o ruda dar acea ruda trebuie sa te duca la aeroport numai cu acordul parintilor tai.