| anonim_4396 a întrebat:

Daca esti minor si vrei sa pleci in Anglia (cu avionul) la tatal tau pe timp de vara, deci el nu e in tara, cum procedezi? Poti pleca singur sau cu un adult care nu iti este parinte?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In asemenea cazuri iesirea din Romania a minorului este permisa doar cu o declaratie notariala a ambilor parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major, poate fi si personalul de bord de pe avion, tren sau soferul masinii, dupa caz.
Insotitorul major trebuie sa aiba certificatul de cazier judiciar.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu aprobarea ambilor părinți.
Dacă tata este în Anglia el își dă aprobare în Anglia în fața unui notar, acea hârtie este trimisă în România prin curier și tradusă la notar aici.
La fel pentru mama, dacă nu pleacă și ea cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu procură pe un adult

| SalutCeFaceti a răspuns:

De la 14 ani o poti face singur. Daca ai mai putin de 14 ani ai nevoie de insotitor adult. Bineinteles, la 14 ani ai nevoie de un act care dovedeste ca parintele/tutorele tau (peesoana la care esti in custodie) iti permite.