| ang31989 a întrebat:

Pro sau contra eutanasierii cainiilor vagabonzi?

14 răspunsuri:
| Reigns a răspuns:

Contra! Daca erau ei niste caini si nimeni nu era obligat sa le dea de mancare? Ei ataca de foame sad ce trist. E si normal sa fie "suparati" pe oameni.

| тєqυιℓα a răspuns:

CONTRA.În niciun caz, câinii sunt fiinţe ca oricine, nişte idioţi i-au lăsat în stradă, să se împuşte ei.

| Exilee a răspuns:

ACest raspuns l-am dat si pe softpedia si numai stau sa scriu "fraze lungi" pentru ca disponibilitatea mea s-a epuizat.

DIn pacate, copilul a fost victima atat naturii ( asa-zisei "legi a junglei") cat si a prostiei, incompetentei, imoralitatii si ignorantei politicienilor nostri.

Daca am dori schimbari, ar trebui sa incepem cu noi insine. Alesii nu sunt decat dupa chipul si asemanarea poporului si de-aceea lumea se va degrada daca nu incepem sa ne schimbam noi insine, sa fim onesti pe plan intelectual. Platon, pe baza doctrinelor etico-politice ( politica in Antichitate tine amai mult de filosofie, tinand cont ca Platon nu a fost genul de om care sa se retraga intr-un "UNIVERS al sau" in care sa devalorizeze lumea, dar asta este o alta poveste...) considera ca numitorul comun al oamenilor era IUBIREA BINELUI.

In ce hal am ajuns, si NU numai noi. Majoritatea observ ca nu cunosc legea. Noi i-am ales datorita sau mai bine-spus din cauza pseudopromissiunilor inj al caror limbaj era formulat intr-un mod lingusitor, plin de neologisme carora nu le stiu sensul.

Imi pare rau pentru acel copilas si Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!

| Exilee a răspuns (pentru Exilee):

SI da, sunt PRO!

| greyhound a răspuns:

Sunt pro oricarei solutii privind problema cainilor vagabonzi. Daca eutanasierea e cea mai la indemana, sunt de acord cu ea cu toate ca se putea si altfel, dar e prea tarziu sa mai aplici acum metode pe termen lung.

| danutzu96 a răspuns:

PRO! Chiar eu (daca as avea voie) i-as impusca pe toti. Javre ordinare! Si eu am probleme cu astfel de javre...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contra!

| ShadeAdda a răspuns:

Sincer? Pro. Asta e. Mai degraba asa decat sa-mi fie frica sa mai ies la o plimbare printr-un parc. Sunt animale. Dar sunt animale salbaticite, pe care nu mai ai cum sa le recuperezi. Le-am lasat (noi, oamenii) de capul lor, iar acum trebuie sa suportam consecintele. Decat sa mai existe si alte victime omenesti, prefer sa vad pericolul indepartat. Suna crud. Stiu. Dar prefer siguranta mea decat viata unui caine vagabond ucigas.

| adry2001 a răspuns:

Pro. sa-i omoare naibii. saracul Ionut. nu zic ca nu-mi plac cainii dar nici sa ne manance de vii pe strada. si in plus cei carolar le plac mult de tot se plang de eutanasiere, dar de ce nu-i iau ei acasa? sa-i ia ei daca au curaj, la cat de agresivi sunt. si pe fratimio de 6 ani era sa-l muste un caine, noroc ca a fost mama cu el. de fapt poate il omora pentru ca a fugit de un caine si s-a impiedicat. daca nu era mama acolo il omora cainele la cativa metri de casa.

| asdfghjhghkjj a răspuns:

Contra! nu sunt de acord sa moara zeci de mii de caini nevinovati pentru niste parinti iresponsabili.
da, un copil a murit, dar de ce? din cauza cainilor sau din cauza parintilor care nu au fost acolo cu el? nu ar trebui sa plateasca niste animale pentru greseala unor monstrii

| MyaEmy a răspuns:

Tot scandalul asta a izbucnit numai din Cauza lui Basescu.In loc sa dea bani pentru constructia adaposturilor de animale ii iroseste pe lucruri de care numai oamenii bogati pot avea parte.

| ioanaAn a răspuns:

PRO! Sunt prea multi!
Care investitie ti se pare mai profitabila, cea in caini sau in oameni? Si asa duc o viata mizerebila si incearca sa o faca si pe-a noastra la fel, abia sunt scutiti de un chin. Ce tara mai e si asta de nu poti alerga in parc sau pur si simplu sa te plimbi printre blocuri ca se i-au cainii de tine. In cartier la mine e groaznic seara, nu pot veni singura sub nici o forma. E de ajuns unul sa latre si te gasesti cu ditamai haita care sare la picioarele tale. E strada lor si eu sunt intrusul. Nici nu mai zic ca fac mizerie, sunt purtatori de boli si paraziti. Daca tot va roade compasiunea luati-i acasa, suportatile latratul si faceti curat dupa ei, de acolo nu deranjati pe nimeni si nici nu mai mor copii degeaba. Nu adevarate crescatorii in fata blocurilor si dupa dati vina pe politicieni.

| BeHappyAndSmile a răspuns:

Contra. Din moment ce omoara niste suflete nu animalul este criminalul ci OMUL.

| RockLife99 a răspuns:

Sunt si pro si contra;' cred ca cea mai simpla metoda e sa ii duca pe un teren parasit, pe care nu il detine nimeni, si sa ii lase acolo, asa vor muri din cauze naturale, nu vor fi omorati de oameni.