| Teooooo88 a întrebat:

Probabil ca n-are sens intrebarea asta aici, da' chiar am simtit nevoia de niste sfaturi si cica cele de la straini "sunt cele mai bune". Am o relatie de aproape 10 luni cu un baiat si e prima relatie in care am pus suflet si chestii. Problema e ca astea 10 luni n-au fost doar lapte si miere, au existat certuri cum e si normal, doar ca la noi foarte dese si multe. Ne-am despartit de cateva ori chiar. Acum suntem impreuna laughing numai ca intampin o problema. El si cu prietena mea nu se inghit unul pe altul, iar azi prietena mea mi-a spus ca o ignor si ca nu mai iesim pentru ca stau numai cu el si asa si este. Iar prietenul meu mi-a zis sa renunt la ea, deoarece "sigur eu nu tin mai mult la ea decat la el". E foarte complicat si nu stiu ce sa fac. Tot ce stiu e ca daca ar fi sa ne despărțim, iar o sa vina o perioada grea pentru mine pentru ca ultima data am slabit vreo 3 4 kile in cateva zile, ceea ce in cazul meu nu e bine ca eram deja destul de slaba si voiam sa ma ingras. E foarte prostesc si imatur si stiu si eu chestia asta, dar daca as sti ce-i mai bine pentru mine...

Răspuns Câştigător
| AleeAlexaaandraaa a răspuns:

Hei. Nasoala treaba si stiu prin ce treci. Ai putea putin sa te imparti, gen, o zi cu prietenul o zi cu prietena ta sau ai putea sa faci iesiri in grupuri mai mari unde poti sa-mi chemi pe amandoi si asa poti sa stai cu ambii. Putin cu el te mai duci si stai cu ea si tot asa. Daca nu merge si asta atunci ar trebui sa ai o discutie cat se poate de serioasa. Eu as proceda in felul urmator. As vorbi prima data cu prietenul meu si îi explic, mai ales nu poti renunta la o prietenie, este o persoana speciala si nu poti renunta si intreba-l, daca ar fi in locul tau ce ar face. Daca spune ca ar renunta la prieten pentru tine! Hei! Sa nu-l crezi big grin. Stii cum sunt baietii. Ei nu prea pot tine supararea. Azi îi vezi certati peste cateva ore se poarte ca si cum nimic nu s-a intamplat. Dupa, discuti cu prietena ta si roag-o sa te inteleaga si la fel, pune-o in situatia in care esti tu. Mai o chestie, ai o relatie toxica cu prietenul tau. Nasol ca va certati des. Naspa, dureros, dar nu merge asa. El te are la deget si adora asta. O sa se plictiseasca de tine. De ce? Pentru ca te controleaza, stie ca suferi. Incearca sa fi mai tare, sa nu faca ce vrea din tine. Si mie mi-a placut de un tip, si nu prea imi scria. L-am lasat, dupa 6 zile i-am scris, ghici ce? Cam seaca conversatia. Mi-am dat seama ca tipul n-are interes, asta e. Dupa cateva zile el mi-o scris. O vazut ca nu-i scriu. Ce vreau sa zic cu asta. Fa-l pe el sa vina la tine, bine, nu numai el sa faca primul pas, dar ai inteles.
Curaj! Stii ca nu faci bine, dar e nasoala treaba, daca mai continui o sa pui mai mult sentiment si o sa doara

10 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nici nu trebuie sa fie prietenul tau prieten cu prietena ta crede-ma.
Vorbeste cu ei separat si spune-le ca iesiti separat.Nu mai iesiti in grup de 3 si va fi ok.
Iar daca relatia cu el nu iti face bine ci din contra te aduce in pragul depresiei mai bine renunta.

| Teooooo88 explică (pentru Freya1):

Mie imi e ca daca renunț la relație ajung tot acolo cu slabitul etc, nici n am încercat sa vad cam cat dureaza pana trec peste ca sa stiu. Faza in care n am mancat si asa a fost exact cand eram la munte si abia ce ajunsesem acolo si urma sa stam o perioada lunguță. Ai mei s au speriat groaznic ca nu stiau ce s-a întâmplat cu mine, am venit acasa ziua urmatoare, au inceput sa mi faca analize sa ma duca la doctor si cand a spus ca a fost totul pe baza de stres au ramas asa.

| Freya1 a răspuns (pentru Teooooo88):

Stiu si eu m-am imbolnavit de stomac pe baza de stres.Am ajuns la urgenta de aia iti si spun, daca nu este capabil sa inteleaga ca iti face rau nu are rost sa mai stai cu el.Am stat 8 ani de zile intr-o relatie stresanta, acum din nou eu si actualul iubit avem niste probleme financiare si de familie si sunt in continu stres.Am slabit 7 kg si inca mai scad doar ca problema e ca nu stiu de unde o sa mai dau jos.

| Teooooo88 explică (pentru Freya1):

Doamne...imi pare rau.

| davidaa a răspuns:

Hei dragă, sper să te ajut, dar prietenul și prietena ta dacă te-ai iubi cu adevărat s-ar "înghiți" unul pe celălalt pentru tine, prietenul tău dacă te iubește, te iubește așa cum ești, cu plusuri, cu minusuri și cu prietenii pe care îi ai, și nu ți-ar cere să renunți la ei, pentru că dacă renunți la un prieten suferi, e normal, iar ca să nu suferi el nu ar trebui să îți ceară să renunți la ea, deci părerea mea e că nu te iubește cu adevărat, iar când vei găsi pe cineva care te iubește cu adevărat vei vedea diferența! Și o dată ce s-a despărțit de tine. nu e convins că te vrea.
Câți ani ai? Dacă nu te superi

| Teooooo88 explică (pentru davidaa):

16 ani. Tu?

| davidaa a răspuns (pentru Teooooo88):

Mulți înainte! Eu am 17

| alexfootballfan369 a răspuns:

Poti incerca sa mediezi problema, gen incearca sa afli de la fiecare ce displace la celalalt si dupa ce ai aflat incearca sa rezolvi disputa sau antipatia, spunandu le ambilor ce deranjeaza la celalalt.Sa parasesti pe unul din cei doi nu e o optiune, mai ales daca stii ca ai sa suferi

| Teooooo88 explică (pentru alexfootballfan369):

Am incercat si am vorbit cu amandoi, iar la capitolul asta prietena mea l a acceptat intr-un anume fel. In sensul ca pe ea nu o deranjează sa ies cu amandoi in acelasi timp. Pe el il deranjează si tot nu si schimba parerea.