| azlany14 a întrebat:

Puteti sa imi dati si mie ceva idei de petreceri in pijamale? :d
Funda. >:

Răspuns Câştigător
| lawryka a răspuns:

Sau uite eu cam asta am facut:
Cea mai draguta petrecere intre prietene este cu siguranta cea in pijamale! De ce? Pai, gandeste-te ca o petrecere in pijamale deja devine o petrecere mai intima, deci nu poti accepta tot soiul de intrusi. Candva am citit ca persoanele noi invitate la o petrecere in pijamale trebuie sa parcurga un anumit ritual, pentru a arata cat sunt demne sa faca parte din acea "sacra societate". Sincer, dupa mine cam suna a voodoo sau ce-i drept a filme americane pentru adolescenti. Poate fi real fun, daca stii cum sa procedezi!

Asadar, la petrecerea in pijamale chintesenta e cu siguranta reprezentata de pijamale! Fiind organizatoarea trebuie sa te si faci remarcata! Nu crezi? Cauta-ti cele mai dragute pijamale si nu te sfii de imprimeuri gen Tweety, Sylvester sau alti maimutoi din desenele animate (se poarta acel iz ce aminteste de vremea cand ne uitam la desene lipite de televizor). In ceea ce priveste culoarea, cauta una care sa ti se potriveasca si care sa te faca sa te simti sigura de tine! Nu adopta o pajama sexy, totusi, asta trebuie pastrata pentru o seara cu boyfriend-ul!

Cu tine am terminat, de acum urmeaza o mica planificare, de fapt, un mic indrumator in legatura cu ceea ce vei putea face:

1. Va fi cu siguranta o noapte lunga! Deci e cazul sa te gandeti la ceva de rontait si de baut! Stii ce, cel mai bine ar fi ca tu sa pregatesti ceva! Da, da... cu manuta ta, nu e cazul sa faci nazuri, gandeste-te cat de mult vei fi apreciata! Pentru ca tot e vara poti construi rapid o tarta de fructe, se face extrem de rapid si nici nu necesita prea multe cunostinte culinare. Dat fiind ca tot sunteti intre prietene, nu strica o "pizza a prieteniei", simplu si rapid de facut, chiar va puteti amuza facand-o impreuna. Fii atenta la reteta!

Si hai sa ne apucam de treaba: Intinde aluatul de pizza pe o tava normala si repartizeaza pasta de tomate pe toata suprafata sa. Asezoneaza cu sare, piper si busuioc uscat si apoi pune topping-ul! Imparte pizza in doua sectiuni: una cu sunca si ananas si cealalta cu ceapa, ton si masline. Astfel vei satisface toate gusturile. Rade cascaval pe deasupra si lasa apoi la cuptor in jur de 20 de minute.

Normal ca aceasta reteta are un secret, ce consta chiar in efectul ei. Nici nu iti imaginezi ce atmosfera de zile mari se va crea! Veti avea parte de energie in stare pura! Ananasul, pentru ca este dulce, va pune in "functiune" asa-numitul hormon al fericirii(serotonina), iar tonul este ideal atunci cand aveti nevoie de forte proaspete! Se prepara destul de rapid... 45 de minute si e gata!

Pentru o atmosfera mai placuta e cazul sa alegi si o muzica pe masura. Nu trebuie ceva "zgomotos", mai degraba ceva de fundal... Enya e destul de Ok! Cred ca ar merge bine si niste betisoare parfumate pentru a conferi o atmosfera asa mai "exotica"! Nu evita nici lumanarile parfumate, doar si ele sunt de-ale casei!

2. Putina infrumusetare nu stica nimanui... Si asa ai destule reviste prin camera, luati-le si vedeti cine respecta cat mai cu sfintenie sfaturile unui machiaj de acolo. Aratati-va maiestria in make-up! Incepe cu o masca, apoi cu un tonifiant, o crema... rasfatati-va! E seara voastra deci trebuie sa fiti adevarate dive!

3. E timpul sa va adunati intr-un "cerc al prieteniei": e vremea dezvaluirilor... Palpitant! Pentru ca inca nu stiti cine va incepe va recomand un bol in care sa introduceti mici biletele cu numele voastre pentru a trage la sorti. Prima care va sparge gheata va trebuie sa dezvaluiasca ceva personal, daca e cu putinta inca nestiut! Urmatoarele vor face la fel, veti vedea cat de distractiv va fi! Cu aceasta ocazie vei putea afla si unele lucruri noi despre prietenele tale! Suna destul de tentant, nu crezi!?

4. Profita de aceasta atmosfera rememorand unele intamplari hazlii sau poate chiar unele de-a dreptul rusinoase pe care le-ati trait impreuna. Chiar de se zice ca rasul ingrasa, cui crezi ca ii pasa? Zambeste cat poti de mult, cine stie ce zile vor urma!

5. Poate ca ar trebui sa atingem si capitolul ultra-delicat "boyfriend". Nu strica niste impresii sau poate chiar sfaturi, cam toti avem nevoie de asa ceva, trebuie sa ne descarcam si noi cumva, putina "barfulitza" nu strica niciodata!

6. Mai spre dimineata ce zici de un film de groaza? Horror adevarat! Hihihi, mereu trebuie sa arati cat de imprevizibila esti! Unii oameni adora acest lucru! Asa ca, inchireaza un film cat mai infricosator, iti mai aduci aminte de filmul "The Grudge" cu usile alea care se trantesc atat de tare ca iti sta inima, cu monstrul care ii mananca pe oameni si in plus joaca actrita din "Buffy", deci, cred ca e cam timpul sa fie revazut!

7. In zorii zilei vei vedea ca toate prietenele tale iti vor dezvalui cat de bine s-au simtit, vei fi ridicata in slavi, nici nu cred ca iti place! De acum e timpul pentru un somnic dulce! Pe data viitoare!

bine depinde si de varsta ta sa stii. funda?laughing)

5 răspunsuri:
| silence a răspuns:

Pai ati putea sa av uitati la un film de groaza :X
bineinteles sa comandati pizza sau sa faceti popcorn ce vreti voi oh go on luati ceva de rontait de baut
sa va bateti cu perne devil
sa faceti multe poze ( eu sunt obsedata cu pozele ) laughing asa sa aveti amintiri happy
uita-ti-va pe reviste si comentati despre stilul fiecaruia happy
puteti sa va strangeti intr-un "cerc al prieteniei laughing " si sa deschideti capitolul boyfriend. cum ar trebui sa fie tipul perfect thinking
ati putea sa cantati karaoke :X si sa va prostiti laughing
sa jucati carti sau adevar si provocare.
sa va machiati daca vreti si sa schimbati stilul fiecareia
Sau ai mai putea sa pui niste sfori [prin camera in care e petrecerea] si sa face`ti intrecere cu sacii de dormit.
dar sa ai grija sa le faci pe fete sa se simta ca la ele acasahee hee sa nu se simta una in plus sau in minus
si ideile vor mai venii si de la sine happy
imi pare bine ca te-am putut ajuta happy
have a god year happy

| lawryka a răspuns:

Stabileste cati copii urmeaza sa fie invitati la petrecere. Gandeste-te bine daca ai unde sa-i culci pe toti si, mai ales, fa rost din timp de saltelele si paturile suplimentare de care cu siguranta vei avea nevoie.
Asigura-te ca atat parintii, cat si copiii stiu ca petrecerea se va desfasura sub supravegherea unui adult. Roaga-i pe toti sa confirme participarea, ca sa nu te trezesti cu prea multi sau prea putini invitati pe cap.

Cere-le sa isi aduca propria perna si, eventual, ceva usor de invelit.

Fa rost de cat mai multe jocuri pentru grupuri mai mari de copii, gen carti, scrabble, monopoly, remy. Incearca sa ii "scoti din calculator" macar pentru o seara, daca poti. Pregateste si niste filme bune, in special comedii, pe care le vor putea viziona in cazul in care nu vor adormi prea usor.
Fa provizii in concordanta cu numarul invitatilor: prajiturele, alune, chipsuri, fructe si sucuri. Si nu uita de floricele...

Ascunde tot ce este casabil, elibereaza cat mai mult spatiu. O petrecere in pijamale nu are niciun haz fara o bataie zdravana cu perne, iar in timpul acesteia nimic nu este in siguranta.
Sper ca te-am ajutat funda?[love struck]

| lawryka a răspuns:

A si distractie placutalove struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la ora 12 la 3, bauturi, si mancare

| d33ajustme a răspuns:

Si eu fac petreceri in pijamale mai ales de ziua mea x3
Decii pentru a avea o petrecere super smug trebuie sa-ti faci camera cat mai viu colorata cu decoratii~> nu trebuie cumparate , poti sa le faci tu sau mai misto e sa razi impreuna cu prietenele tale.A.si vezi ca pentru film ai nevoie si de floriceelee =p~

◕Adunati toate chestile de >>fetitecele mai funny . [ nu sterge niciodata pozele in care nu ati iesit bine, daca le pastrezi o sa razi mult dupa un timp indelungat ].

◕Adunati toate chestile de baieti : haine de la tatal sau fratele tau, haine mai largi de ale tale , haine inchise la culoare, caciuli si strangetiva parul in caciuli si desenati`va niste barbi. E foarte taree :]]] ! Faceti multee poze si sa nu iti fie rusine sa le pui pe fb smug .

◕Faceti poze gen BFF. Cu poze mainile,poze in care sunteti legate la ochi, poze artistige… creativa coafuri ciudatee si dati`le cu fixativ  si dansati mult ! Si puteti si sa faceti sport impreuna .

◕Jocuriii >>
-nu pierde timpul cu jocuri plictisitoare. Faceti lucruri cat mai nebunatice !
-jucati >>provocarilaughing

◕Creati`va un cod secret.
Creati`va un jurnal.
Creativa o agenda ! Unde puteti sa scrieti :si codul si codul secret si puteti sa clasificati cei mai buni baieti din clasa voastra : 1. X- cel mai cel… 2.y-al doilea cel mai cel , si asa poti si cu fitoasa clasei sau profesoara cu cel mai mare fund :]] sau chestii din astea siii mai puteti scrie si amintirile voastre printr`un cuvant dar sa va si dati seama de ex : energizant sau fantoma sau alte cuvinte  .

◕ Gata nu mai pot . ma dor mainile de la cat am scris. Sper ca iti folosesc ideile mele x333 !~~
Funda ;o33 ?