| lololilidee a întrebat:

Sal la toti. Imi place un baiat din clasa foarte mult. Tot timpul cand il vad am fluturasi in stomac si ma inrosesc. Colegii mei imi spun ca el ma place si se tot uita (holbeaza) la mine in ore. El se poarta cu toate fetele din clasa frumos (mai putin cu cele 2 prietene ale mele) dar pe mine ma evita. Cand suntem in clasa cu colegii ma tachineaza sau pare indiferent fata de mine (ma face tocilara ca invat foarte bine, sau ma face emo sau alte din astea), dar cand suntem singuri (cum a fost in primul semestru la un spectacol, eram eu una din prietenele mele cele mai apropiate si el) se poarta foarte frumos si ma priveste cu o fata de indragostit. Eu as vrea sa-i spun ca il plac, dar nu stiu cand ca nu ne nimerim sa fim singuri (daca as incerca sal chem intr-un loc mai retres mar refuza pentru ca tot timpul se afla in preajma lui vreun coleg) si nu vreau sa-i spun fata de colegi pentru ca mi-e frica de cum ar reactiona. Imi place foarte mult de el si as vrea sal sarut dar nu stiu cum s-o fac. Voi ce credeti ma place sau nu si dupa ce ii spun ca il plac sal sarut (ca nu ma mai pot abtine)? (am 13 ani)

Răspuns Câştigător
| HBK a răspuns:

Cum sunteti voi asa amici, ia-l odata deoparte (vezi, nu la telefon) si spune-i ca te-ai indragostit de un amic "comun", dar nu stii daca sa-i marturisesti si cum... Daca da din umeri si zice "nu e treaba mea" atunci nu cred ca prezinti vreun interes pentru el; daca devine curios sau incepe sa-ti puna unele intrebari despre ceea ce simti, inseamna ca inima ta nu-i e indiferenta. Dupa aceea, poti sa lasi lucrurile asa, iar el, daca se teme sa nu te piarda, va intreprinde ceva in ce te priveste. E mai bine decat sa faci tu primul pas, crede-ma!

8 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Pai incearca sa te apropii de el happy de la prietenie la iubire se trece foarte usor.

| Kodokuna a răspuns:

Mi s-a intamplat acelasi lucru.ca sa ma provoace probabil, se uita la mine si eu intorceam capul dupa el dar eram timida si ma faceam ca un rac, iar din cauza asta era f evident ca-l plac.Prietena mea mi-a spus ca el rade de mine, ca m-a facut cea mai urata fata din clasa
(desi mi s-a spus de multe ori ca sunt frumoasa), ca sunt tocilara si alte chestii nu tocmai dragute.Asa ca te sfatuiesc sa fii foarte atenta, nu stii ce gandeste.

| KoWalSky a răspuns:

Fa rost de id-ul lui si vorbeste mult pe mess cu elwinking

| lollopop a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie ceva asemanator tot cu un coleg de clasa, dar nici eu nu stiu cum sa aflu daca ma place.

| Elena_1106 a răspuns:

Si eu am un coleg in clasa care face exact ca al tau si eu am crezut la inceput ca ma place dar dupa ce i-a zis prietenei mele cel mai buna ca sunt retardata si tocilara si altele am inteles ce fel de baiat este
nu te lua dupa aparitii, incearca sa il cunosti mai bine, petrece mai mult cu baietii pentru a fi in preajma lui si pentru ai afla hobby-urile si altele mai ales ca daca te imprietenesti cu baietii ii poti ruga sa vb cu el despre chesti asta daca te place daca nu te place etc.
eu sunt prietene cu toti baietii din clasa pentru ca sunt cea mai baietoasa dintre fete si de fiecare data cand am nevoie de ajutor indiferent ce si ii rog ma ajuta
incearca poate chiar merge la mine a fnctionat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebui sai scrii un mesaj si...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este simplu ia-ti inima in dinti si scrie-i in mesaj cal placi.fii sweet, recuta frumosnoaste ca ti-a fost teama. Dar vezi sa nu ii prrmiti sa se comporte urat cu prietenele tale. explica-i asta frumos, vezi ce zice. ANDREA

| liuda4ka a răspuns:

Tu trebuie sa te abtzii. Am avut si eu o astfel de situatzie dar nu fa nici o actziune, deoarece poti sa strici totul... Ashtezpta momentul potrivit incerca sa nu roshestidupa cite am intzeles estebun baiat fatarnic si daca intr-adevar o sa-i placa de tine el o sa-ti spuna singur si nu o sai pasa de colegi...