| Gabryel133 a întrebat:

Sal TPU, cum se calculeaza media pentru liceu? cu ce medie se intra la liceul din Constanta din Navrom si ce profil are?
? daca este cineva acolo spuneti-mi si mie cum e FUNDA

1 răspuns:
| Fridăm a răspuns:

Media pentru liceu o calculezi făcând media aritmetică a mediilor generale din clasele 5-8, apoi aduni notele de la examen mediei din cei 4 ani şi împarţi la 3. De ex, în clasa a5a ai media 8.70, în a6a 9.00, în a7a 9.50, iar în a8a 9.75. Le aduni şi dă 36.95. Împarţi la 4 (fiindcă sunt 4 medii) şi dă 9.23, aceasta fiind media pe cei 4 ani. Acum aduni notele de la examene, să zicem 8.75 şi 9.20 şi dă 27.18. Împarţi la 3 (altă medie aritmetică), şi dă 9.06, aceasta fiind media cu care vei intra la liceu.