| Burlacu006 a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor.mergeam azi cu masina si eram cu niste tovarasi,si coboram o vale si imi batea foarte tare soarele de abia mai vedeam in fata, si m-am apropiat de o trecere de pietoni si tovarasu din dreapta a tipat sa opresc, am pus frana brusc si erau 3 copii si pe unu din ei l-am atins,nu a fost grav ca dupa ce l-am atins.a fugit pe cealalta parte a trotoarului,si am auzit ca a cancsonat cineva si m-am panicat si am fugit,unu tot se tinea dupa mine si am oprit pana la urma.Mi-a zis ca nu trebuia sa fug, si cica daca suna cineva la politie am belit-o. dupa am plecat intr-o parcare sa ma linistesc si sa realizez ce s-a intamplat si tovarasii mei mi-au zis ca, copiii nu s-au asigurat ca ei se uitau in partea opusa.si dupa vreo 5 min l-am pus pe un tovaras sa se duca sa vada daca e ceva pe acolo si nu mai era nimic.intrebarea e pot sa patesc ceva? nu a fost vina mea, nu vedeam nimic de soare si ei nu sau asigurat..plus ca nu a fost grav ca am franat la timp.doar cat l-am atins pe unu din ei.pot pati ceva? PS: sunt incepator am de 2 zile permisu.

1 răspuns:
| Intruder19 a răspuns:

Normal ca e foarte grav, chiar daca ti s-a parut ca l-ai atins putin poate a fost mai grav si dupa ce a traversat strada putea sa ramana inconstient, trebuia sa iti asumi greseala, sa cobori si sa verifici daca e ok.

Chiar daca era soare puteai folosi parasolar-ul sau ochelari de soare, ce ai facut tu se pedepseste destul de grav cu dosar penal si retinerea permisului si chiar inchisoare daca e ranita persoana.

http://www.codulrutier.ro/codul_rutier_infractiuni_si_pedepse_2.php