| MarinasChristy a întrebat:

Am un tovaras care a facut o boacana, s-a urcat beat la volan, in dreapta avea un prieten si cand l-a tras masina de politie pe dreapta s-a aruncat din masina si s-a ascuns sub un pod de la o poarta, tovarasu lui ramand pe locu din dreapta. Acu, asta a dat declaratie ca n-a fost el la volan ca ala a fugit, i-a dat numele, a fost perchezitionata masina, el si dupa ce a plecat politia s-a intors tipul de sub pod si i-au dat talpa pana acasa la masina cu politia in spate laughing)) Intrebarea mea e, la ce sa se astepte amandoi? Ce pot sa pateasca? In procesul verbal politistii au scris ca tipul din dreapta care nu conducea a fost de acord cu perchezitionarea masiniii si a asistat si de ala de la volan ca a oprit brusc pe dreapta si a fugit din masina la vederea organului de politie.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pasagerul n-o sa pateasca nimic, poate fi doar martor.
Ce o sa pateasca soferul depinde de rezultatul alcoolemiei. Daca este pana la 0, 80 fapta este contraventie, daca este peste 0, 80 fapta este infractiune si o sa aiba dosar penal, conform Codului penal, citez:
"ART. 336.Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă."
Daca si cu la ce pedeapsa o sa fie condamnat depinde de instanta de judecata. In caz de condamnare permisul de conducere o sa-i fie anulat.

| Violleta2022 a răspuns:

Cel din dreapta nu pateste nimic, pentru ca nu el a condus masina si nici nu s-a opus perchezitiei.
Dar cel care a fugit de la locul faptei, va fi cautat de Politie si va avea cu siguranta dosar penal,

suntserios
| suntserios a răspuns:

Soferul probabil va avea un dosar penal. ala din dreapta nimic, ca nu a comis nicio infractiune

| Ara997 a răspuns:

Si eu am o ntrebare : tu esti ala din dreapta?

| MarinasChristy explică (pentru Ara997):

Nu, eu eram ala care aștepta sa vina prostii cu țigări si bere?, s-a întâmplat faza in 300 de metrii de la mine de acasa de la tara pana la magazin.

| FruttiFresh300 a răspuns:

Cel ce a condus o sa aibă dosar penal și un proces cel mai probabil, iar cel din dreapta va fi martor principal și nu va păți nimic.