| rfeqa a întrebat:

imi puteti zice cum se joaca >macao?

2 răspunsuri:
| Kristtine a răspuns:

Se împart 5 cărţi la fiecare jucător şi prima carte o întorci. Dacă de exemplu e un 5 inimă neagră tu pui alte cărţi cu inimă neagră. Dacă ai un 5 de inimă roşie poţi să schimbi în inimă roşie. A- asul poţi să schimbi, 3- iei 3 cărţi 2- iei 2 cărţi. Dacă parteneru îţi dă un 2 şi tu mai ai încă un 2 poţi să-l pui jos şi ia el 4 cărţi. Mă bucur că te-am ajutat. Apropo când rămâi cu o carte în mână zici MACAO; D

| AlexC a răspuns:

Macao aka Americana:
De obicei se joaca de la 7-ari in sus.
Scopul jocului e sa nu mai ai carti in mana. Fiecare jucator primeste 5 carti, iar o carte va fi jos. Tu dai carte jos(cu randul, se da de la stanga la dreapta) cartea trebuie sa fie de aceeasi culoare, sau sa fie aceeasi carte (jos e dama de trefla. Tu poti da cu orice carte de trefla, sau Dama de romb, inima rosie, neagra).
Daca nu ai carte sa dai tragi o carte din pachet.
Cu valetii dai la celalt sa ia doua carti, daca el da cu valete atunci celalalt ia 4 carti(se aduna cartile).
Daca dai cu AS urmatorul sta o tura, adica trece peste el, el nu da. Daca el are AS si da cu el atunci urmatorul sta o tura, s.a.m.d.
Cu 7 poti schimba in orice culoare doresti, si poti da peste orice carte (exceptie cand se aplica reguliile de sus).
Cand mai raman 2 jucatori iar tu ai As in mana si il folosesti (iar el nu are AS) atunci tot tu dai (trebuie sa te acoperi). Daca nu ai iei carte de jos.
Cand cineva ramane cu o carte in mana trebuie sa zica "ultima" sau "macao". Daca cineva baga de seama ca acel jucator nu a zis, jucatorul cu o carte in mana ia 2 carti de jos penalizare.