| KanekiKen a întrebat:

Buna minna :0 cine stie sa joace macao? imi puteti soune si mie cum se joaca?

Răspuns Câştigător
| AmD a răspuns:

Iata cum se joaca mai in amanunt:

Jocul de Macao este un joc de carti interactiv destul de popular care nu are reguli "oficiale", pentru ca nu exista o federatie sau o autoritate de acest gen care sa poata oficializa regulile. De aceea si exista mai multe reguli sau variante de joc. Macao este un joc individual si nu se poate juca pe perechi.
Reguli de joc Macao
Joc de carti Macao

Se folosesc toate cele 52 de carti din pachet, inclusiv Jokerii negru si rosu.
Fiecare jucator primeste 5 carti, apoi se intoarce pe fata urmatoarea carte din pachet, iar restul cartilor se pun teanc pe masa cu fata in jos. Cartea intoarsa nu trebuie sa aiba functie speciala.
Jucatorul care incepe trebuie sa adauge o carte cu acelasi semn (de exemplu inima rosie peste inima rosie, trefla peste trefla, etc.) ori aceeasi valoare (numar)/figura cu cea intoarsa de pe masa (de exemplu peste K de rosu se poate pune K de trefla, etc.)
In ordine, ceilalti jucatori pot oferi carti cu acelasi semn, culoare ori valoare/figura ca cele puse de jucatorul anterior. Daca un jucator are mai multe carti de aceeasi semn ori valoare/figura, poate sa le adune (pe toate sau numai o parte dintre ele) si sa le puna in teancul de jos pe toate intr-o singura tura daca are o carte dintre cele 3 de acelasi semn, culoare ori valoare/figura ca ultima de jos. (se spune ca se joaca "pe pachetele" sau "la duble").
Daca jucatorul respectiv nu poate sau nu doreste sa puna nici o carte el va trage una din teancul de carti ramase (daca ea este de același semn, culoare ori valoare/figura cu cea pusa anterior jos, poate sa o puna direct pe masa) si se trece la urmatorul jucator.
Cartile care raman pot fi date in orice ordine. Daca nu mai sunt carti jos in teancul de unde se trag carti, atunci se pune deoparte ultima carte pusa jos de un jucator si se intorc cu fata in jos celelalte carti. Acesta este noul teanc pentru a trage carti.
Cand un jucator ramane cu o singura carte in mana el trebuie neaparat sa spuna "Macao" caci altfel este nevoit sa "umfle" 5 carti.
Castigatorul este acela care ramane primul fara carti in mana. Cand 2, 3 sau 4 oameni joaca, ultimul jucator care mai are carti in mana pierde jocul. Cand 5 sau 6 oameni joaca, jocul este oprit atunci cand al treilea om termina jocul.

Cartile cu functii speciale

2 (sau 3) – Urmatorul jucator trebuie sa ia de jos 2 (sau 3) carti;
K – dacă e K rosu atunci urmatorul jucator trebuie sa ia 5 carti de jos; daca e K negru atunci jucatorul de dinainte trebuie sa ia 5 carti de jos;
Jucatorul care da jos Asul poate schimba cartea in orice doreste.
4 – urmatorul jucator isi pierde randul ("sta o tura")
Joker negru, Joker rosu (colorat): urmatorul este nevoit sa "umfle" 5 sau 10 carti.

Variante de joc Macao
Jocul Macao

O alta varianta a jocului de carti Macao este jocul Septica americana.

De asemenea se poate juca Macao pe puncte.

Regulile sunt aceleasi, iar punctele sunt date de valorile cartilor.Astfel cartile de la 2 la 10 reprezinta punctajul inscris pe ele. Cartile de la 12 in sus reprezinta echivalentul subzecimal (ex: J reprezinta doua puncte, Q reprezinta trei puncte si K reprezinta patru puncte), iar asul inseamna 1 punct. Cartea 7 e speciala, o data ca reprezinta 25 de puncte, si apoi, pentru ca cine incheie jocul cu ea dubleaza punctele celorlalti din mana, la fel si daca e prima carte din joc, iar la sfarsitul jocului punctele se dubleaza.

Cand jocul se incheie cu 2, 3 sau joker, obligatoriu, chiar daca jocul s-a incheiat, urmatorul jucator umfla respectivele carti, indiferent daca poate contraataca sau nu. Joker-ul reprezinta 50 de puncte, dar are avantajul ca se poate da peste orice carte.

Se poate juca de exemplu pana la 500 de puncte, astfel se joaca atatea jocuri cate sunt nevoie pentru ca un jucator sa ajunga la 500. Se face tabel cu jucatorii si se aduna punctele jocului tocmai incheiat la suma celor precedente. Cine ajunge primul la 500 a pierdut, si cine are cele mai putine puncte a castigat.
Pont pentru jocul de Macao simplu

Pentru a scapa cat mai repede de carti este de preferat sa pastrezi cat mai mult in mana (drept ultima carte) un AS sau un Joker pentru ca ele pot fi puse peste orice alta carte.

Pont pentru jocul de Macao pe puncte

E necesar a se da jos intai cartile cu valoare mare (10, 9, 8, etc, sau 7 care reprezinta 25 de puncte) pentru a nu ramane cu ele in mana cand cineva inchide.

Număr de jucători: 2, 3, 4, 5-8
Vârsta minimă a jucătorilor: 4 ani
Spațiu de joacă : Calculator | Computer | PC, Joc de exterior, Joc de interior, Masă
Obiecte și materiale: Cărti, Carton, Hârtie, Plastic
Parțile corpului implicate: Creier | Mintea, Mâna
Categorie de vârstă: Adulți, Copii, Tineri, Vârstnici
Recomandat pentru: Baieți, Fete
Timp de joacă: 0-15 minute

Extras de pe : http://www.cumsejoaca.ro/......li-de-joc/

Sper ca te-am ajutat! :) :* ♥♥☺☺

| AmD a răspuns (pentru AmD):

Fundita? :* ♥♥☺☺

4 răspunsuri:
| jamal000 a răspuns:

Fiecare jucator primeste cate 5 carti, se pune una jos si pete ea se pune la culoare sau acelasi numar, iar cand pui doi sau trei partenerul trebuie sa ia diua respectiv trei carti!

| XDeDeeX a răspuns:

AMESTECAREA CARTILOR
Fiecare jucator primeste 5 carti. Dupa ce sunt amestecate si impartite, o carte pe care jucatorii nu o vad se pune pe masa. Cartile care au ramas trebuie puse inapoi pe masa.
Jocul
Un jucator care incepe trebuie sa adauge o carte cu acelasi semn sau valoare cu cea intoarsa de pe masa.

Jucatorii pot oferi carti cu acelasi semn sau valoare ca cele puse de jucatorul anterior. Daca jucatorul nu poate sau nu doreste sa puna nici o carte, trebuie sa ia o carte de jos, din teancul celor ramase. Daca aceasta carte este de acelasi semn sau valoare cu cea pusa jos, poate si el sa o puna pe masa.

Daca un jucator are mai multe carti de aceeasi culoare sau semn, poate sa le adune (pe toate sau numai o parte din ele) sis a le puna in teancul de jos. Cartile care raman pot fi date in orice ordine.

Daca un jucator pune 2, 3, 4, J, K sau A (sau mai multe carti de aceeasi valoare) se pot intampla urmatoarele:

2 – Urmatorul jucator trebuie sa ia de jos 2 carti;
3 - Urmatorul jucator trebuie sa ia de jos 3 carti;
4 – urmatorul jucator isi pierde randul;
J – cel care pune J jos, poate sa ceara orice carte, adica sa schimbe ceea ce se afla jos, cu orice (in afara de 2, 3, 4, J, K si A);
K – daca e K rosu atunci urmatorul jucator trebuie sa ia 5 carti de jos; daca e K negru atunci jucatorul de dinainte trebuie sa ia 5 carti de jos;
A – cel care pune A jos poate sa ceara carti de un semn anume.

Daca se aduna mai multi de 2 unul peste altul, atunci valoarea lor se aduna, de exemplu: daca se aduna 3 carti de 2, urmatorul jucator trebuia sa ia de jos 6 carti. Urmatorul jucator poate sa puna si el un 2 sau mai multe carti de 2 daca are in mana.
Poate de asemenea sa puna o carte de 3, sau mai multe, dar cartea de 3 adaugata trebuie sa fie de acelasi semn cu cea de 2, ultima pusa in teanc.
Poate sa puna si K rosu, dar ultima carte adaugata trebuie sa fie un 2 rosu. Aceeasi situatie si cu K negru.
Poate sa puna si, de exemplu K negru peste 2 negru si K rosu. In aceasta situatie suma cartilor se aduna.
Un jucator poate sa puna un alt 3 peste 3, 2 peste K; aceeasi situatie si in cazul lui 2.

Aceeasi situatie se intampla si cand un jucator a pus K rosu sau K negru. Urmatorul jucator poate sa adauge 2, 3 sau K.

2 – Urmatorul jucator trebuie sa ia de jos 2 carti;
3 - Urmatorul jucator trebuie sa ia de jos 3 carti;
4 – urmatorul jucator isi pierde randul;
J – cel care pune J jos, poate sa ceara orice carte, adica sa schimbe ceea ce se afla jos, cu orice (in afara de 2, 3, 4, J, K si A);
K – daca e K rosu atunci urmatorul jucator trebuie sa ia 5 carti de jos; daca e K negru atunci jucatorul de dinainte trebuie sa ia 5 carti de jos;
A – cel care pune A jos poate sa ceara carti de un semn anume.

Daca se aduna mai multi de 2 unul peste altul, atunci valoarea lor se aduna, de exemplu: daca se aduna 3 carti de 2, urmatorul jucator trebuia sa ia de jos 6 carti. Urmatorul jucator poate sa puna si el un 2 sau mai multe carti de 2 daca are in mana.
Poate de asemenea sa puna o carte de 3, sau mai multe, dar cartea de 3 adaugata trebuie sa fie de acelasi semn cu cea de 2, ultima pusa in teanc.
Poate sa puna si K rosu, dar ultima carte adaugata trebuie sa fie un 2 rosu. Aceeasi situatie si cu K negru.
Poate sa puna si, de exemplu K negru peste 2 negrusi K rosu. In aceasta situatie suma cartilor se aduna.
Un jucator poate sa puna un alt 3 peste 3, 2 peste K; aceeasi situatie si in cazul lui 2.

Aceeasi situatie se intampla si cand un jucator a pus K rosu sau K negru. Urmatorul jucator poate sa adauge 2, 3 sau K.

Cand un jucator pune jos un 4 sau mai multi de 4, urmatorul jucator isi pierde acelasi numar de ture de joc cu numarul cartilor de 4 puse jos. Daca are si el 4, poate sa puna deasupra, dar nu este obligatoriu. Urmatorul jucator poate sa faca la fel, sau sa piarda gandul in joc – acelasi numar de tururi, cate carti de 4 sunt puse jos.
Daca un jucator pune jos un J, poate sa ceara o serie de carti de o valoare specificata, dar nu este obligatoriu. Urmatorii jucatori trebuie sad ea jos cartile cerute sau un alt J pentru a le substitui. Cererea este valabila pentru un singur tur.

Cand un jucator pune jos un As, situatia este similara cu cea a lui J – poate sa ceara carti cu un anumit semn.

Daca nu mai sunt carti jos, in teancul de unde se trag carti, teancul dat jos trebuie amestecat si pus cu fata in jos pentru a se putea lua carti din el in continuare.
Cand doi, trei sau patru oameni joaca, ultimul jucator care mai are carti in mane pierde jocul. Cand cinci sau sase oameni joaca, jocul este oprit atunci cand al treilea om termina jocul.

| Vasilcan_Tibi_1998 a răspuns:

Pai e un joc cu 5 carti, iar tu trebuie sa ramai fara niciuna.Trebuie sa dai cartile jos din mana.Gen daca o carte de inima rosie e jos si tu ai una tot de inima rosie o poti da jos pe ata si ramai cu mai putine sau daca e un 8 jos si ai 8 in mana il poti da jos, ori perechi ori culoare si cu septarii poti schimba ceea ce se da jos, de exemplu jos e inima rosie, tu cu 7 poti schimba sa se dea inima neagra si asa mai departe