| claudiu009 a întrebat:

Sa va spun ce mi s-a intamplat acum 2 zile(vineri) era ultima zi de scoala pentru noi ce de cls a 8-a si a incheiat mediile la purtare.bineinteles ca toti eram fericiti ca ne-a dat 10 si ca nu am avut probleme cu absentele si chestii de genu asta.Problema a fost cand am vrut sa ies din sc. apare un coleg de al meu cu care nu m-am inteles tocmai bine din cauza faptului ca el cauta motiv de bataie din orice...merg pana in curtea scolii unde apare el cu inca 5 colegi deai mei. a sarit la bataie. poate va inchipuiti ca ne-am batut dar nu a fost asa. l-am lasat sa ma bata deoarece sincer imi era frica de el si daca schitam ceva veneau si ceilalti...nici nu stiu ce sa fac in cazul asta, cu cine ar trebui sa vorbesc sau cuiva sa-i spun ca sa ia masuri tinand cont ca sunt praf pe partea dreapta a fetei. poate ma puteti ajuta cu cateva sfaturi.astept raspunsuri serioase.multumesc anticipat

6 răspunsuri:
| Aηηy a răspuns:

Vorbeste cu diriginta, daca ii spui exact de la ce clasa este poate incearca sa faca ceva. Dar nu ar fi asta o solutie tocmai buna pentru ca diriginta te poate apara doar in incinta scolii nu si in afara. Iar acum ca s`a terminat scoala exista riscul sa va intalniti iar si sa va luati la bataie. Ar trebui sa stai mai mult in grup si sa nu mergi singur... vorbeste si cu parintii tai, iar daca trebuie sa te duci undeva te vor duce ei cu masina si vor lua diverse masuri. Daca il prinzi o data pe respectivul, incearac sa nu te lasi intimidat si sa il bati pentru ca astfel va prinde frica de tine si cu timpul nu iti va mai face nimic. Cum am zis stai mai mult in grup iar daca il intalesti pe strada nu il lua in seama, incearac sa nu sari la bataie din orice asa cum ai zis ca face el.

| vlaaddd a răspuns:

Prietene, daca vrei sa il ruinezi, fugi repede la un medic legist si depune o plangere.
O sa ai bani de vacanta.

Daca esti pasnic, vorbeste cu directoarea.

Mi s-a intampalt si mie de curand, doar au venit in gasca (vreo 5), dar niciunul nu a avut curaju' sa ma atinga.

| NiceBaby a răspuns:

Poti sa vorbesticu parintsii, diriginta, directorul.

poti sa te adresezi la politsie. sau sa rogi parintsii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste cu diriga/directa si dupa, du-te la Decatlon si ia-ti o bila de aia de box. Si da in ea. O sa te ajute sa te descurci.winking

| alina_8632 a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa vorvesti cu diriginta(tele) serios ca doar nu sunteti in" jungla " intre 4 ochi si daca nu i-a niste masuri stricte atunci vorvesti cu directorul scolii impreuna cu parintii taii saaauuuu pui si u pe cineva spatele tau daca nu vrei sa te faci de rusine fata de ceilaltii colegii caa u vii cu parintii doar sa il sperii putiin aswinking

| coopilluu a răspuns:

Eu iti dau un sfat prietenesc pune pe cineva necunoscut sa il aranjeze, asa niste baietasi de cartier care ar face orice pentru o sticla de wishkey, si sa vezi ca dupa aceea nu o sa mai ai probleme cu nimeni ( eu asa am facut, dar bine nu am stat sa iau bataie, am dat si eu )