| AndreiMihaiLNM a întrebat:

Salut, acum termin clasa a 12-a si vreau sa stiu ce optiuni de facultate sa am ca plan B in caz ca nu iau examenul scris la Academie. Am terminat profilul de filologie ( nu sunt interesat de drept si nici de ceva gen pedagogic) Multumesc!

4 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Litere (inclusiv Limbi Moderne Aplicate), Jurnalism, Geologie...

| NanaTuna a răspuns:

Eu iti recomand sa-ti urmezi pasiunea. Daca nu intri din prima la academie, mai asteapta un an pana la admiterea urmatoare. e pacat sa-ti ratezi visul doar pentru ca nu i-ai mai acordat o a doua sansa. Si sa te chinui un an la o facultate pe care oricum vrei sa o abandonezi anul urmator, iar nu vad sensul. Mai degraba stai un an pe tusa, iti gasesti ceva de lucru sau te ocupi de pasiunile tale, si apoi iti reiei cursul normal al vietii cu facultate, job etc.

Dar, acum ca sa-ti raspund la intrebare. Si eu am terminat tot filologie si desi nu pare, ai destul de multe optiuni.
-Psihologie, sociologie, RISE daca iti place sa studiezi oamenii si te bate un gand sa incerci cate ceva in politica
- Geografie, Geologie, Istorie, daca te pasioneaza
-Sport, daca esti bun si esti sigur de capacitatile tale
- Litere, filosofie, Arte- dar din astea se cam moare de foame, vorbesc din proprie experienta laughing

Cam astea sunt optiunile pe care le-am avut si eu in clasa a 12a. Eu am ales sa-mi urmez pasiunea indiferent de cat de greu stiam ca o sa fie. Multa bafta la admitere, si sper sa nu ai nevoie de planul B.
Spor! ^^

| AndreiMihaiLNM explică (pentru NanaTuna):

Mersi, in mare parte din ce ai spus nu prea imi plac. O sa dau si la anul daca este ceva, dar problema e ca la romana engleza sunt mereu 18 locuri, si daca nici la anul nu as intra macar sa am o facultate..si tot asa